Boeing Starliner wreszcie wystrzeliwuje z dwoma astronautami NASA: NPR | Techlewall

Boeing Starliner wreszcie wystrzeliwuje z dwoma astronautami NASA: NPR

Kapsuła Starliner Boeinga wystartowała z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego w Cape Canaveral na Florydzie. Środa. To pierwszy raz, kiedy kapsuła napędzana rakietą Atlas V wyprodukowaną przez United Launch Alliance przewiozła ludzi. Dwóch astronautów NASA wyrusza na całodniową wycieczkę na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Ten lot testowy jest opóźniony o lata i przekracza budżet o miliardy dolarów.

MIGUEL J. RODRIGUEZ CARRILLO/AFP za pośrednictwem Getty Images/AFP


ukryj podpis

zmień podpis

MIGUEL J. RODRIGUEZ CARRILLO/AFP za pośrednictwem Getty Images/AFP

PRZYLĄDEK CANAVERAL, Floryda. — Trzeci raz był urokiem.

Długo opóźniona kapsuła kosmiczna Starliner Boeinga wystartowała ze stacji sił kosmicznych Cape Canaveral wraz z dwoma astronautami NASA i osiągnęła orbitę około dwanaście minut później. Załoga spędzi następne 25 godzin na wyścigu, aby dogonić Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Misja to pierwszy raz, kiedy komercyjnie zbudowana kapsuła przewozi ludzi, a dokowanie do stacji zaplanowano na czwartek około 22:00. 12:15 czasu wschodniego, z astronautami Barrym „Butchem” Wilmorem w roli dowódcy i Sunitą „Suni” Williams w roli pilota misji.

Była to trzecia próba startu Starlinera. W sobotę odliczanie zostało przerwane, gdy do końca pozostały niecałe cztery minuty. Winę ponosił problem z komputerami pokładowymi kontrolującymi start. Dostawca startów, ULA, wymienił zasilacz w systemie, przygotowując go na środowy start. Było to następstwem próby wystrzelenia rakiety Atlas V, która miała miejsce w zeszłym miesiącu, ale została przerwana z powodu wadliwego zaworu w górnym Centaurze rakiety Atlas V.

Rozwiązując ten problem, Boeing odkrył inny: wyciek helu. Gaz wykorzystywany jest w układzie napędowym Starlinera. Po przejrzeniu danych NASA była pewna, że ​​Boeing może pomyślnie przeprowadzić misję.

Po rozwiązaniu wszystkich tych problemów i rozpoczęciu lotu Starlinera na stację kosmiczną wygląda na to, że ta trzecia próba naprawdę się udała. Wystrzelony teraz na orbitę Wilmore i Williams zabierają Starlinera w jego dziewiczy lot i poddają go próbom przed misjami operacyjnymi dla NASA. Po wycofaniu promu kosmicznego w 2011 r. NASA nawiązała współpracę z dwiema firmami komercyjnymi — Boeingiem i SpaceX — w celu przewożenia astronautów na stację kosmiczną i ze stacji kosmicznej.

Boeing pozostaje jednak w tyle za swoim odpowiednikiem w dziedzinie komercyjnego transportu kosmicznego SpaceX, który wykonał już dziewięć misji dla NASA i cztery kolejne loty prywatne. Misja Starliner bez załogi w 2019 r. nie dotarła do stacji, częściowo z powodu wadliwego kodu komputera pokładowego. Ponowny lot rakiety w 2022 r. został uznany przez NASA i Boeinga za sukces, ale później wykryto problemy w systemach spadochronowych kapsuły.

Analiza wykazała również, że taśmy użyte do ułożenia kilkusetmetrowych kabli w statku kosmicznym były łatwopalne. Boeing rozwiązał te problemy i otrzymał od NASA zielone światło na wystrzelenie załogi

Jednak pierwsza próba wystrzelenia tej załogowej misji w zeszłym miesiącu została odrzucona z powodu problemu z rakietą odpowiedzialną za wyniesienie Starlinera w przestrzeń kosmiczną.

Astronauci NASA Butch Wilmore (po lewej) i Suni Williams w skafandrach kosmicznych Boeinga wychodzą w środę z pomieszczeń operacyjnych i budowy pudeł na platformę startową w Kennedy Space Center na Florydzie.  Dla obojga jest to trzecia podróż w kosmos.

Astronauci NASA Butch Wilmore (po lewej) i Suni Williams w skafandrach kosmicznych Boeinga wychodzą w środę z pomieszczeń operacyjnych i budowy pudeł na platformę startową w Kennedy Space Center na Florydzie. Dla obojga jest to trzecia podróż w kosmos.

MIGUEL J. RODRIGUEZ CARRILLO/AFP za pośrednictwem Getty Images/AFP


ukryj podpis

zmień podpis

MIGUEL J. RODRIGUEZ CARRILLO/AFP za pośrednictwem Getty Images/AFP

Willmore i Williams przetestują kluczowe systemy Starlinera po dokowaniu do stacji kosmicznej, w tym systemy podtrzymywania życia i łączność. Choć statek kosmiczny może w zasadzie sam latać, duet przetestuje ręczne sterowanie pojazdem w miarę zbliżania się do orbitującej placówki.

Załoga spędzi na pokładzie stacji około tygodnia, z planowanym lądowaniem pod baldachimem spadochronów w zespole południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych w NASA, a Boeing przeszuka dane z tego lotu przed certyfikacją pojazdu do misji operacyjnej. NASA planuje podzielić loty astronautów między Boeinga i SpaceX, tak aby loty na ISS odbywały się mniej więcej co sześć miesięcy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *