Carlos Alcaraz pokonuje Jannika Sinnera w pięciu setach w półfinale French Open | Techlewall

Jednym z charakterystycznych obrazów French Open przez ostatnie 20 lat był Rafael Nadal z opaską na głowie i machający pięścią, ślizgający się po czerwonej cegle i ryczący „Vamos!” przy maksymalnej głośności.

Czternastokrotny mistrz, który utknął u schyłku swojej kariery i odpadł w pierwszej rundzie w Paryżu, wołanie o rajd żyje teraz w sercu nowego hiszpańskiego pretendenta.

Dzięki zwycięstwu 2-6, 6-3, 3-6, 6-4, 6-3 w swoim czwartym półfinale Wielkiego Szlema w zeszłym roku 21-letni Carlos Alcaraz pokonał wschodzącego włoskiego rywala Jannika Sinnera i awansował do trzeciego w swojej karierze finału Wielkiego Szlema. Obecny mistrz Wimbledonu i mistrz US Open 2022 Alcaraz w piątek nabrał sił i przedłużył swoje panowanie – jest pierwszym człowiekiem, który przed ukończeniem 22 lat dotarł do finału Wielkiego Szlema na wszystkich trzech nawierzchniach.

Wydawało się stosowne, że Alcaraz i Sinner spotkali się w pierwszym składzie półfinału French Open od 2014 roku, kiedy wszyscy czterej gracze mieli mniej niż 30 lat. Ponieważ 25-letni Casper Ruud i 27-letni Alexander Zverev zmierzą się w drugim meczu dnia w piątek, niedziela będzie także pierwszym od tej pory finałem mężczyzn na Roland Garros bez Novaka Djokovica, Rafaela Nadala i Rogera Federera. 2004.

Alcaraz i 22-letni Sinner, który po wycofaniu się Djokovica w ćwierćfinale stanie się w poniedziałek nowym numerem 1 na świecie i pierwszym włoskim numerem 1, pracowali nad tym, aby wspaniała rywalizacja, która zdefiniowała niedawny złoty wiek tenisa, trwała nadal w nową erę.

W piątek obaj panowie stanęli na korcie Philippe-Chatrier z bilansem 4-4 i złotem w tych meczach. Dwa lata temu Alcaraz zwyciężył w ćwierćfinale US Open i zakończył się o godz 02.50 po pięciu seriach fajerwerków. Kolejne zwycięstwo Alcaraz, odniesione w tym roku w półfinale po trzy sety w Indian Wells, było cudem powrotu na boisko po tym, jak Hiszpan przegrał pierwszego seta 1:6.

„Sposób, w jaki uderza piłkę, jest niesamowity” – powiedział w tym tygodniu Alcaraz. „Sposób, w jaki się porusza, jest naprawdę, naprawdę dobry. On (popycha) cię do granic możliwości w każdej piłce i w każdym punkcie. Myślę, że najtrudniejsze jest spotkanie z Jannikiem. Jednocześnie to uwielbiam. Uwielbiam tego typu walki. … Uwielbiam znajdować rozwiązania, znajdować sposób na pokonanie go, tak jak to zrobiłem w Indian Wells.

Alcaraz także musiał znaleźć sposób w decydującym piątym secie w piątek. Mierzący 180 cm wzrostu i mimo swojej smukłości poruszający się z gracją, Sinner przybył na French Open z powodu kontuzji biodra, która wykluczyła go z gry w tenisa na trzy tygodnie. Wyglądało na to, że więdnie po skurczach rąk i kilku wizytach trenera, z których część dotyczyła masażu nóg na początku meczu.

Hiszpan odpowiedział atakiem i w piątym secie wyszedł na prowadzenie 3:0.

W kluczowym piątym meczu Alcaraz objął prowadzenie 4:1 po odważnym tenisie i odbiciu się od dołka 0-30, tylko po to, by przerzucić piłkę nad siatką i po raz drugi wyrównać na 40-40, a następnie ledwo podbić linia z bekhendem, który wydawał się wypłynąć. Następnie zwrócił się do publiczności, by wykonać potężne uderzenie pięścią, zbierając fanów, gdy Sinner stał blisko środka kortu z rękami opartymi na biodrach w wyrazie oburzenia i niedowierzania.

Każdy z zawodników utrzymywał serwis, dopóki Alcaraz nie wyszedł na boisko przy wyniku 5:3, gdy wczesne wieczorne słońce rzuciło cień na połowę kortu. Zepsuł punkt meczowy, posyłając bekhend do siatki przy wyniku 40-30, a następnie zdobył swoją drugą bramkę z większą śmiałością w postaci drugiego serwisu z szybkością 180 km/h, ale stracił punkt po wysłaniu długiego forhendu. W końcu wygrał po trzecim punkcie meczowym, kiedy rzucający się Sinner posłał bekhend.

Alcaraz podniósł obie ręce, odchylił głowę do tyłu i ryknął, zgodnie z hiszpańską tradycją podtrzymując czerwoną nawierzchnię Rolanda Garrosa przez co najmniej jeszcze jeden mecz.