Co najmniej 30 osób zginęło w strajku w szkole ONZ, twierdzi urzędnik szpitala | Techlewall

Co najmniej 30 osób zginęło w strajku w szkole ONZ, twierdzi urzędnik szpitala

Według urzędnika z pobliskiego szpitala izraelskie myśliwce uderzyły w czwartek w szkołę Organizacji Narodów Zjednoczonych w środkowej Gazie, w której według Sił Obronnych Izraela mieścił się „obiekt Hamasu”, w którym zginęło co najmniej 30 osób.

Dzieci były wśród wielu ofiar ataku, powiedział Khalil al-Degran, rzecznik szpitala Męczenników Al-Aksa w Deir al-Balah, gdzie ofiary przekazano dziennikowi „Washington Post”. Ocenił, że rannych jest kilkudziesięciu.

Rzecznik IDF podpułkownik Peter Lerner powiedział na czwartkowej konferencji prasowej, że od 20 do 30 bojowników Hamasu i Islamskiego Dżihadu działało na terenie szkoły należącej do UNRWA, agencji Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców palestyńskich, w rejonie Nuseirat. Lerner powiedział, że atak był już dwukrotnie odwoływany, aby ograniczyć straty wśród ludności cywilnej, i nie był świadomy żadnych ofiar śmiertelnych wśród cywilów w wyniku czwartkowego ataku.

„Jesteśmy pewni, że nasze działania skutecznie powstrzymały i ograniczyły szkody wyrządzane ludności cywilnej w tym obszarze” – powiedział Lerner.

BĘDZIE WZIĘTY

Podsumowane historie, aby szybko uzyskać informacje

Lerner powiedział, że to już piąty raz, kiedy IDF zidentyfikowała bojowników Hamasu i Islamskiego Dżihadu korzystających z obiektów UNRWA do planowania ataków. Rzecznik Hamasu zaprzeczył jakoby w szkole znajdowało się tajne stanowisko dowodzenia Hamasu, Poinformował o tym Reuters.

Juliette Touma, dyrektor ds. komunikacji UNRWA, stwierdziła, że ​​szkół ani obiektów nie wolno w żadnym wypadku wykorzystywać do „celów wojskowych lub bojowych”. Izrael utrzymuje, że część personelu agencji brała udział w październikowym ataku, a część jej obiektów została wykorzystana do działalności bojowej.

W kwietniu niezależny przegląd wykazał, że Izrael nie przedstawił dowodów na to, że znaczna liczba pracowników UNRWA jest powiązana z grupami bojowników, dodał jednak, że agencja musi przeprowadzić bardziej rygorystyczną weryfikację pracowników, aby zapewnić neutralność.

Touma oświadczyła w oświadczeniu, że od rozpoczęcia wojny w październiku ponad 170 budynków UNRWA – głównie szkół przekształconych w schroniska – zostało zaatakowanych, w wyniku czego zginęło ponad 450 osób.

„Wzywamy do wszczęcia dochodzeń w sprawie wszystkich naruszeń wobec Organizacji Narodów Zjednoczonych, w tym ataków na nasze budynki” – powiedział Touma.

Izrael spotkał się z powszechnym międzynarodowym potępieniem w związku z rosnącymi ofiarami cywilnymi w Gazie. Co najmniej 45 osób zginęło w zeszłym miesiącu w ataku na obóz namiotowy w Rafah, który według IDF był celem dwóch urzędników Hamasu.

W środę wieczorem – przed izraelskim atakiem na szkołę w rejonie Nuseirat – szpital Al-Aksa podał w oświadczeniu wydanym za pośrednictwem ministerstwa zdrowia Gazy, że jeden z dwóch pozostałych generatorów przestał działać, zagrażając jego zdolności do leczenia dziesiątek pacjentów na oddziałach intensywnej terapii, w tym Wcześniaki.

Lekarz z Bay Area, Haleh Sheikholeslami, przybył do Gazy w maju i opisał kurczenie się usług zdrowotnych, personelu medycznego i dostaw pomocy. (Wideo: Joe Snell/The Washington Post)

Oto, co jeszcze musisz wiedzieć

Eskalacja walk między Izraelem a Hezbollahem budzi strach przed szerszą wojną, jak twierdzą izraelscy urzędnicy, wkrótce zadecydują, czy rozpocząć ofensywę na granicy z Libanem. Izraelskie wojsko poinformowało, że w środę wieczorem w ataku rakietowym Hezbollahu w północnym Izraelu zginął rezerwista. Izraelskie ataki uderzyły w wioski w południowym Libanie w środę i w nocy, wywołując pożar – podała libańska Narodowa Agencja Informacyjna.

Stany Zjednoczone są nadal „niezwykle zaniepokojone” sytuacją na granicy między Izraelem a Libanem, Rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller powiedział w środę, dodając, że Izrael oświadczył, że „preferuje rozwiązanie problemu dyplomatycznie, ale jest też gotowy to zrobić militarnie”. Powiedział, że Waszyngton w dalszym ciągu „poszukuje rozwiązania dyplomatycznego, ponieważ nie chcemy widzieć eskalacji konfliktu”.

Hiszpania zwróciła się o przyłączenie do sprawy Republiki Południowej Afryki przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w związku z operacjami Izraela w GazieMinister spraw zagranicznych José Manuel Albares powiedział Czwartek. Republika Południowej Afryki wniosła sprawę do MTS w zeszłym roku, oskarżając Izrael o naruszenie Konwencji o ludobójstwie. Izrael zaprzeczył oskarżeniom o ludobójstwo. W zeszłym miesiącu Sąd Najwyższy ONZ nakazał wstrzymanie izraelskiej ofensywy w Rafah.

Dziewięć na 10 dzieci w Gazie doświadcza poważnego ubóstwa żywnościowego Według UNICEF mogą przetrwać na dwóch lub mniejszej liczbie grup żywności dziennie raport opublikowany w czwartek. „Miesiące działań wojennych w Strefie Gazy doprowadziły do ​​załamania się systemów żywnościowych i opieki zdrowotnej, co miało katastrofalny wpływ na dzieci i rodziny” – stwierdził UNICEF.

Tysiące ultranacjonalistycznych Izraelczyków przemaszerowało w środę przez Stare Miasto w Jerozolimie, aby wziąć udział w corocznym marszu flagi, który przyciąga osadników i innych prawicowych działaczy, aby uczcić izraelski podbój wschodniej części miasta w 1967 roku. Niektórzy wykrzykiwali antyarabskie hasła, w tym „Śmierć Arabom” – Associated Press zgłoszone. Izraelska policja aresztowany 18 osób podejrzanych o przestępstwa z użyciem przemocy, napaści i gróźb oraz zakłócanie porządku.

Według danych ONZ od początku wojny w Gazie zginęło co najmniej 36 586 osób, a 83 074 zostało rannych. Ministerstwo Zdrowia Gazy, który nie wprowadza rozróżnienia pomiędzy cywilami i kombatantami, ale stwierdza, że ​​większość zabitych to kobiety i dzieci. Izrael szacuje, że w ataku Hamasu z 7 października zginęło około 1200 osób, w tym ponad 300 żołnierzy, i podaje, że 293 żołnierzy zginęło od rozpoczęcia operacji wojskowych w Gazie.

Ellen Francis, Lior Soroka, Louisa Loveluck i Miriam Berger wniosły swój wkład w powstanie tego raportu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *