Co tajemniczy chiński statek kosmiczny Shenlong spadł 600 km nad Ziemią? | Techlewall

Co tajemniczy chiński statek kosmiczny Shenlong spadł 600 km nad Ziemią?
Jednak według Jonathana McDowella, od czasu premiery nie wykonano żadnego manewru astronom oraz Monitor Aktywności Kosmicznej w Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

„Może to być po prostu bezwładny element sprzętu” – powiedział McDowell we wtorek.

Kanadyjski astronom-amator Scott Tilley, który pomógł NASA odnaleźć jednego z dawno zaginionych satelitów, powiedział, że od czasu wystrzelenia ani obiekt, ani samolot nie wyemitowały żadnych nowych sygnałów.

Obecny lot jest trzecim lotem linii Shenlong zdjął z Centrum Wystrzeliwania Satelitarnego Jiuquan na pustyni Gobi, 14 grudnia 2023 r.

Często postrzegany jako odpowiednik amerykańskiego wojskowego samolotu kosmicznego X-37B, ujawniono bardzo niewiele informacji na temat rozmiarów i możliwości Shenlonga.

Zrobiło swoje dziewiczy lot w 2020 roku, który trwał zaledwie dwa dni. Następnie w sierpniu 2022 r. Shenlong wyruszył w swoją drugą misję, która trwała dziewięć miesięcy. Według doniesień podczas tej misji subsatelita został kilkakrotnie wyrzucony i ponownie przechwycony przez samolot w celu przetestowania powiązanych technologii.

Po trzecim wystrzeleniu Shenlonga w grudniu monitory aktywności kosmicznej sugerowały, że wypuścił on co najmniej pięć obiektów na niskiej orbicie okołoziemskiej, z których dwa uznano za satelity, ponieważ emitowały sygnały radiowe podobne do sygnałów statku powietrznego. Tilley powiedział jednak, że obiektami były najprawdopodobniej pozostałości rakiety Długi Marsz, która wysłała Shenlong na pierwotną orbitę.

„Większość, jeśli nie wszystkie, prawdopodobnie ponownie weszła w atmosferę ziemską” – powiedział Tilley.

Niewiele wiadomo na temat przebiegu trzeciej misji, poza tym, że pod koniec stycznia sonda podniosła swoją orbitę z około 300 km do 600 km – i tam pozostała.

Chińskie władze kosmiczne nie ujawniły szczegółów na temat ostatniej misji Shenlong ani terminu jej powrotu. Wszystko, co zostało powiedziane, zostało zawarte w krótkim raporcie opublikowanym przez media państwowe tuż po starcie.

„Będzie działać na orbicie przez pewien czas, zanim powróci do planowanego miejsca lądowania w Chinach” – podała w raporcie państwowa agencja informacyjna Xinhua.

„Zostaną przeprowadzone weryfikacja technologii wielokrotnego użytku i eksperymenty z zakresu nauk o kosmosie, aby zapewnić wsparcie techniczne na rzecz pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *