Izba Reprezentantów USA głosuje za nałożeniem sankcji na MTK w związku z nakazami aresztowania Izraela i Gazy | Techlewall

Izba Reprezentantów USA głosuje za nałożeniem sankcji na MTK w związku z nakazami aresztowania Izraela i Gazy

Źródło obrazu, Zdjęcie: Kent Nishimura/Getty Images

  • Autor, Rachel Looker
  • rola, BBC News, Waszyngton

Amerykańska Izba Reprezentantów głosowała za przyjęciem ustawy, która nałożyłaby sankcje na Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) po tym, jak jej prokuratorzy wystąpili o nakazy aresztowania izraelskich urzędników.

Decyzja ta nastąpiła po tym, jak prokuratorzy sądu w Hadze uznali, że izraelski premier Benjamin Netanjahu i izraelski minister obrony Yoav Gallant powinni zostać aresztowani pod zarzutami związanymi z wojną w Gazie.

Prokurator stara się także o wydanie nakazów aresztowania trzech przywódców Hamasu.

Projekt ustawy, zaproponowany przez proizraelskich Republikanów, jest skierowany do urzędników MTK zaangażowanych w tę sprawę, blokując im wjazd do Stanów Zjednoczonych.

We wtorek została przyjęta większością głosów Republikanów większością 247 do 155. Dwóch Republikanów głosowało za „obecnością”, a 42 proizraelskich Demokratów przeszło przez przejście, aby poprzeć ustawę.

Choć projekt ustawy został przyjęty w parlamencie, nie oczekuje się, że wejdzie w życie.

Ustawa prawdopodobnie zostanie zignorowana przez Demokratów kontrolujących Senat USA, gdzie musiałaby zostać uchwalona, ​​zanim mogłaby zostać podpisana przez prezydenta.

Ale prezydent Joe Biden również dał do zrozumienia, że ​​tak „zdecydowanie sprzeciwia się” ustawie, a administracja stwierdziła, że ​​nie popiera sankcji.

Jeśli to weszło w życie, ale ustawodawstwo cofnęłoby również wszystkie wizy amerykańskie posiadane przez urzędników ICC i ograniczyło im możliwość przeprowadzania transakcji na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych.

Niektórzy Demokraci w Senacie, jak John Fetterman z Pensylwanii, zdeklarowany zwolennik Izraela, wskazali, że poprą ustawodawstwo sankcjonujące Trybunał.

„Naprawdę chcę ukarać za to MTK. To była bzdura” – Fetterman powiedział o nakazach.

Kongresman Chip Roy, republikanin z Teksasu, który wprowadził w Izbie ustawodawstwo zatytułowane Ustawa o przeciwdziałaniu nielegalnym sądom, nazwał MTK „ogromnym zagrożeniem dla suwerenności Stanów Zjednoczonych”.

Demokraci, którzy sprzeciwili się temu posunięciu, zasadniczo popierają Izrael, ale krytykowali konserwatywny rząd Netanjahu. Niektórzy przeciwnicy Demokratów twierdzili, że grozi to zmuszeniem Stanów Zjednoczonych do nałożenia sankcji na kraje sprzymierzone, które wspierają MTK.

Kiedy w poniedziałek ustawa została zatwierdzona przez Komisję Regulaminową Izby Reprezentantów, Jim McGovern, Demokrata z Massachusetts, powiedział: „Ta ustawa stanowi kpinę z międzynarodowego porządku opartego na zasadach, który Ameryka pomogła zbudować”.

Ustawa została przyjęta wkrótce po zaproszeniu Netanjahu przez amerykańskich prawodawców do wygłoszenia przemówienia w Kongresie tego lata, chociaż data jego przemówienia nie została jeszcze ustalona.

W zeszłym miesiącu główny prokurator MTK Karim Khan powiedział, że ma „uzasadnione podstawy”, aby sądzić, że Netanjahu i Gallant, a także przywódca Hamasu w Gazie Yahya Sinwar, szef wojskowy Mohammed Deif i przywódca polityczny Ismail Haniyeh ponoszą „odpowiedzialność karną” „za rzekome zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości podczas wojny w Gazie.

Był to pierwszy raz, kiedy MTK obrał za cel najwyższego przywódcę bliskiego sojusznika USA.

„MTK musi zostać ukarany za to działanie” – powiedział we wtorek spiker Izby Reprezentantów Partii Republikańskiej Mike Johnson. „Nie możemy pozwolić, aby to tak trwało”.

„Jeśli MTK mógł to zrobić i ścigać przywódców krajów, z którymi się nie zgadza, dlaczego nie miałby zająć się Ameryką?”

Rząd Izraela i Hamas zareagowały oburzeniem na oświadczenie Khana w zeszłym miesiącu.

Pan. Netanjahu potępił wnioski sądowe przeciwko niemu i Gallantowi jako „moralne oburzenie na skalę historyczną”.

Gallant oskarżył prokuratora o narysowanie „nikczemnego” porównania między Izraelem a Hamasem i próbę odmówienia swojemu krajowi prawa do samoobrony.

Hamas – który jako organizacja terrorystyczna została zakazana przez Izrael, Stany Zjednoczone i inne kraje – zażądał unieważnienia nakazu sądowego dla swoich przywódców, potępiając, jak to nazywa, próbę Khana „zrównania ofiary z katem”.

Jeśli sędziowie MTK zdecydują się na wydanie nakazów, to 124 państwa członkowskie – w tym Wielka Brytania i wielu innych sojuszników USA – będą decydować, czy je wykonać.

W poniedziałkowym oświadczeniu Biały Dom stwierdził, że choć wnioski prokuratora MTK o wydanie nakazu wobec izraelskich przywódców są „oburzające”, nie popiera nałożenia sankcji na MTK.

„Istnieją skuteczniejsze sposoby obrony Izraela, utrzymania stanowiska USA w MTK oraz promowania międzynarodowej sprawiedliwości i odpowiedzialności, a administracja jest gotowa współpracować z Kongresem w sprawie tych opcji” – stwierdzono.

MTK, ustanowiony na mocy traktatu ONZ w 2002 r., prowadzi dochodzenia i ściga osoby odpowiedzialne za ludobójstwo, zbrodnie przeciw ludzkości i zbrodnie wojenne, interweniując, gdy władze krajowe nie są w stanie lub nie chcą wszcząć postępowania karnego.

Stany Zjednoczone – podobnie jak Izrael – nie są członkiem MTK i nie uznają jego jurysdykcji, ale wspierały jego wcześniejsze oskarżenia i nakazy aresztowań niezwiązane z Izraelem i Palestyńczykami.

W 2020 r. pod rządami Trumpa Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na urzędników MTK, w tym na poprzednika Khana, po rozpoczęciu przez sąd dochodzenia w sprawie rzekomych zbrodni wojennych popełnionych przez Stany Zjednoczone i inne osoby podczas konfliktu w Afganistanie.

Według władz izraelskich trwający konflikt w Gazie rozpoczął się 7 października, gdy bandyci Hamasu zaatakowali południowy Izrael, zabijając około 1200 osób i biorąc 251 innych jako zakładników.

Według ministerstwa zdrowia kierowanego przez Hamas co najmniej 36 470 osób zginęło w Gazie podczas izraelskiej kampanii wojskowej mającej na celu zniszczenie Hamasu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *