Już tylko tygodnie dzielą nas od gwiezdnej eksplozji, którą będziesz mógł zobaczyć na własne oczy | Techlewall

Już tylko tygodnie dzielą nas od gwiezdnej eksplozji, którą będziesz mógł zobaczyć na własne oczy

Widziałem moimi oczami kilka niesamowitych rzeczy. Przede wszystkim jest oczywiście niesamowity widok ciemnego nieba wypełnionego gwiazdami, a następnie niesamowity widok galaktyki Andromedy oddalonej o 2,5 miliona lat świetlnych. Oczywiście planety można również zobaczyć, gdy powoli poruszają się po niebie, ale nieco bardziej niezwykłe jest zobaczenie czegoś, co przypomina nam, że Wszechświat się zmienia. Cóż, mamy szansę już za kilka tygodni. Gwiazda T Corona Borealis (T CrB) pojaśnieje około 1500 razy, więc będzie można ją zobaczyć gołym okiem. Jeśli przegapisz to, będziesz musiał poczekać kolejne 80 lat!

Zawsze ekscytujące jest zobaczyć coś nowego na niebie. Nie zdarza się to zbyt często, ale kiedy tak się dzieje, z pewnością jest to okazja, aby wyjść i cieszyć się występem. Wydarzeniem jest nova, co z łaciny oznacza nowy. W astronomii o nowej mówimy jako o różnorodnych zjawiskach zwiastujących pojawienie się czegoś nowego, co jest widoczne na niebie. Supernowa jest dobrze znanym przykładem kolosalnej eksplozji gwiazdowej.

W przypadku TCrB odnosi się to do układu podwójnego gwiazd, w którym biały karzeł (pozostałość po gwieździe takiej jak Słońce) krąży wokół innej gwiazdy. Powinienem wyjaśnić to stwierdzenie, oba krążą wokół wspólnego środka ciężkości. Znajdująca się w odległości 3000 lat świetlnych jest jedną z najbliższych obiektów tego typu, więc kiedy wybuchnie, będziemy mogli ją zobaczyć bez żadnego teleskopu ani lornetki, a jedynie przez „gałkę oczną Mark-1”.

Proces prowadzący do nagłego rozwikłania jest naprawdę fascynujący. Biały karzeł ma znacznie większą grawitację w porównaniu do swojego towarzysza. W rezultacie wyciąga materię od swojej gwiezdnej sąsiadki w procesie znanym jako akrecja. Z biegiem czasu – a w przypadku T CrB trwa to około 80 lat – na białym karle gromadzi się wodór. Warstwa wodoru jest podgrzewana przez białego karła, powodując jego nagrzanie do krytycznie wysokich temperatur, wystarczająco wysokich, aby rozpocząć syntezę wodoru. Warstwa wodoru eksploduje i zostaje wyrzucona z białego karła w formie silnie świecącej, gorącej powłoki. Tutaj, na Ziemi, postrzegamy to jako nagłe rozświetlenie wcześniej raczej niepozornej gwiazdy, do której obserwacji normalnie potrzebny byłby teleskop.

Nowe są na ogół dość nieprzewidywalne, zwykle pojawiają się raz i często prowadzą do śmierci gwiazdy, ale w tym przypadku zdarza się to co 80 lat. Nazywamy to wydarzenie nową powtarzalną. Jego wybuch po raz pierwszy zaobserwował w 1866 roku astronom John Birmingham, który, co zabawne, pochodził z Irlandii, a nie z Birmingham. Widziano ją ponownie w 1946 roku, kiedy przed eksplozją nastąpił spadek jasności i to właśnie ten spadek jasności obserwowano właśnie w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Wszystko to wskazuje na to, że następne wydarzenie nova będzie już wkrótce, być może już za miesiąc lub dwa, więc jeśli tak jak ja nie możesz się doczekać tego jedynego w swoim rodzaju wydarzenia, czas założyć płaszcz i wyjść na zewnątrz . Niestety, ponieważ nie wiemy dokładnie, kiedy to nastąpi, najlepszym podejściem jest po prostu zapoznanie się z niebem w rejonie gwiazdozbioru Korony Polarnej.

Alphecca to najjaśniejsza gwiazda we wzorze gwiazd w kształcie litery C: konstelacji Korony Polarnej. Znajduje się blisko jasnej gwiazdy Arcturus na kopule nieba. Źródło: EarthSky

Na szczęście Korona Borealis znajduje się w dość „cichej” części nieba i nie ma zbyt wielu jasnych gwiazd. Aby znaleźć ją z dowolnego miejsca, użyj aplikacji na smartfonie i zlokalizuj Vegę w Lyrze i Arcturusa w Bootes. Korona Borealis znajduje się mniej więcej pomiędzy nimi i wygląda trochę jak półkole gwiazd. Poznaj tę część nieba i poznaj gwiazdy widoczne gołym okiem. Obserwuj nadchodzące tygodnie i miesiące (i oczywiście obserwuj Universe Today), a wkrótce zobaczysz „nową” gwiazdę tuż poza półkolem.

Powodzenia i czystego nieba.

Źródło: Nie spuszczaj oka z nieba, wypatrując nowej gwiazdy, gdy nadchodzi „pierwsza w życiu” kosmiczna eksplozja

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *