Miliony użytkowników iPhone’ów już korzystają z RCS, tylko o tym nie wiedzą | Techlewall

Apple iPhone 15 Plus 3

Aamir Siddiqui / Władze Androida

TL;DR

  • Miliony japońskich użytkowników iPhone’a od lat wysyłają SMS-y za pośrednictwem RCS.
  • Dzieje się tak dzięki aplikacji +Message do pobrania stworzonej przez trzech głównych japońskich przewoźników.
  • Jeszcze w tym roku Apple planuje dodać obsługę RCS do swojej aplikacji Wiadomości, udostępniając RCS milionom użytkowników iOS spoza Japonii.

W przypadku niektórych grup demograficznych każdy, kto wysyła wiadomości tekstowe z telefonu z Androidem, cieszy się szokującym piętnem. Dzieje się tak, ponieważ wiadomości tekstowe między telefonami z Androidem a iPhone’ami są wysyłane za pomocą wiadomości SMS, co jest nie tylko niebezpieczne, ale także pozbawione wielu funkcji, do których przywykło wielu użytkowników iPhone’a. Aby zwalczyć piętno zielonej bańki, Google wywierał presję na Apple, aby „odebrało przesłanie”, tj. dodać obsługę wiadomości RCS, co ostatecznie nastąpi jeszcze w tym roku. Podczas gdy zdecydowana większość użytkowników iPhone’a po raz pierwszy posmakuje wiadomości RCS wraz z nadchodzącą aktualizacją iOS 18, miliony już (nieświadomie) cieszyły się z jego możliwości.

RCS oznacza Rich Communication Services i wielu przedstawicieli branży telekomunikacyjnej uważa go za następcę SMS/MMS. Jest to zaawansowany protokół przesyłania wiadomości, który zwiększa limit znaków, obsługuje udostępnianie multimediów wyższej jakości, umożliwia przesyłanie wiadomości grupowych i zapewnia między innymi możliwość wyświetlania potwierdzeń przeczytania. Są to uważane za podstawowe funkcje każdej nowoczesnej usługi przesyłania wiadomości, co wyjaśnia, dlaczego niektórzy użytkownicy iPhone’a nie lubią wysyłać SMS-ów do użytkowników Androida.

Ponieważ jednak RCS jest protokołem, a nie aplikacją, nie ma jednego klienta ani serwera, który obsługiwałby każdą wiadomość przesyłaną między urządzeniami. Poszczególni operatorzy, tacy jak AT&T, T-Mobile i Verizon, musieli zbudować własne serwery obsługujące RCS i własne, zastrzeżone aplikacje do przesyłania wiadomości RCS, ale aplikacje te nigdy nie zostały udostępnione użytkownikom iOS. Chociaż wszyscy trzej operatorzy zgodzili się na przejście na serwer Jibe firmy Google do obsługi wiadomości RCS, nadal nie udostępnili swoich aplikacji na iOS, co oznacza, że ​​tylko użytkownicy Androida mogą wysyłać SMS-y do innych użytkowników Androida za pośrednictwem RCS. Jednak w Japonii tak nie jest.

W maju 2018 r. trzech największych japońskich przewoźników, KDDI, NTT DOCOMO i SoftBank, uruchomiło aplikację +Message. +Message to aplikacja do przesyłania wiadomości, która jest fabrycznie instalowana na wielu smartfonach z Androidem sprzedawanych w Japonii, ale jest także dostępna na iPhone’ach w sklepie Apple App Store. Według GSMAbędąca instytucją branżową definiującą standard RCS, aplikacja +Message została zbudowana w oparciu o standardy RCS GSMA, „umożliwiając bogatą w funkcje, bezpieczną alternatywę dla wiadomości SMS w komunikacji międzyludzkiej”.

Aplikacja obsługuje wiele standardowych funkcji udostępnianych przez RCS, takich jak potwierdzenia odczytu, udostępnianie multimediów wyższej jakości, udostępnianie plików, wysyłanie wiadomości grupowych i znacznie większe limity znaków. Według GSMA obsługuje także RCS Business Messaging (RBM), który umożliwia japońskim konsumentom „bezpośrednią komunikację z szeregiem marek i usług, na przykład umożliwiając im nawiązanie kontaktu z wirtualnymi asystentami w celu rezerwacji lotów, zakupu artykułów i przygotowania restauracji rezerwacje.”

+ Wiadomość vs SMS przez au

Mishaal Rahman / Władze Androida

Chociaż Line jest najpopularniejszą aplikacją do przesyłania wiadomości w Japonii, +Message również wydaje się być dość popularna. GSMA, powołując się na firmę badawczą Mobilesquared, prognozuje, że do końca 2020 roku liczba aktywnych użytkowników +Message wzrośnie do 17,5 miliona. W rozmowie telefonicznej dotyczącej wyników za drugi kwartał 2022 r. Synchronoss Technologies, firma obsługująca backend +Message, powiedział że aplikacja jest dostępna na „znacznie ponad 25 milionach” urządzeń w Japonii. Nie jest jasne, ile dokładnie z tych 25 milionów urządzeń korzysta z systemu iOS, ale biorąc pod uwagę, że według IDC Apple ma około 52% udziału w rynku w kraju, prawdopodobne jest, że kilka milionów użytkowników iPhone’a w Japonii wysłało lub otrzymało wiadomość RCS przynajmniej raz.

Jeszcze w tym roku Apple wprowadzi RCS do swojej aplikacji Wiadomości, umożliwiając użytkownikom iPhone’a spoza Japonii wysyłanie SMS-ów do użytkowników Androida za pośrednictwem RCS. Użytkownicy iPhone’a spoza Japonii mogą już technicznie rozmawiać ze znajomymi z Androidem za pośrednictwem RCS dzięki Beeperowi, ale aplikacja wymaga od nich posiadania telefonu z Androidem, więc nie jest to to samo, co korzystanie z klienta natywnego.

Tymczasem użytkownicy Androida w Japonii mogą wkrótce porzucić aplikację +Message dla Wiadomości Google, ponieważ pod koniec zeszłego miesiąca Google ogłosił, że „współpracuje z KDDI i innymi partnerami, aby zapewnić w Japonii zaktualizowaną funkcję przesyłania wiadomości za pomocą RCS w Wiadomościach Google”. prawdopodobnie Google zawarł umowę z trzema japońskimi dostawcami +Message w sprawie migracji użytkowników Androida do Google Messages, która wkrótce będzie obsługiwać wysyłanie SMS-ów do użytkowników iPhone’a za pośrednictwem RCS, gdy Apple zaimplementuje tę funkcję w iOS 18.

Dziękujemy użytkownikowi Discorda LaNonymous za wskazówkę!

Czy masz wskazówkę? Mów do nas! Wyślij e-mail do naszych pracowników na adres news@androidauthority.com. Możesz zachować anonimowość lub uzyskać uznanie za informacje, to Twój wybór.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *