NASA rozpoczyna 10 badań dotyczących zwrotu próbek Marsa – większość komercyjnych | Techlewall

NASA rozpoczyna 10 badań dotyczących zwrotu próbek Marsa – większość komercyjnych
Powiększać / Artystyczna koncepcja pojazdu Mars Ascent krążącego wokół Czerwonej Planety.

NASA ogłosiła w piątek, że przyzna kontrakty siedmiu firmom, w tym SpaceX i Blue Origin, na zbadanie, w jaki sposób taniej transportować próbki skał z Marsa z powrotem na Ziemię.

W kwietniu agencja kosmiczna wezwała przemysł do zaproponowania pomysłów na powrót skał marsjańskich na Ziemię za mniej niż 11 miliardów dolarów i przed 2040 rokiem, co odpowiada kosztom i harmonogramowi istniejącego planu NASA dotyczącego zwrotu próbek Marsa (MSR). Rzecznik NASA powiedział Ars, że agencja otrzymała 48 odpowiedzi na zaproszenie i wybrała siedem firm do przeprowadzenia bardziej szczegółowych badań.

Każda firma otrzyma do 1,5 miliona dolarów za 90-dniowe badania. Pięć spośród firm wybranych przez NASA znajduje się na sporządzonej przez tę agencję liście głównych wykonawców i włączenie ich do kontraktów badawczych nie jest zaskoczeniem. Dwóch pozostałych zwycięzców to mniejsze firmy.

Zwrot próbek Marsa jest najwyższym priorytetem dla Działu Nauk Planetarnych NASA. Łazik Perseverance na Marsie pobiera kilkadziesiąt próbek proszku skalnego, gleby i marsjańskiego powietrza w tytanowych rurkach w kształcie cygara, aby ostatecznie powrócić na Ziemię.

„Powrót próbek z Marsa będzie jedną z najbardziej złożonych misji, jakich podjęła się NASA i bardzo ważne jest, abyśmy wykonali ją szybciej, przy mniejszym ryzyku i niższych kosztach” – powiedział Bill Nelson, administrator NASA. „Jestem podekscytowany wizją, jaką prezentują te firmy, centra i partnerzy, gdy szukamy świeżych, ekscytujących i innowacyjnych pomysłów na odkrycie wielkich kosmicznych tajemnic Czerwonej Planety”.

Kto jest z?

Według NASA Lockheed Martin, jedyna firma, która zbudowała statek kosmiczny, który z powodzeniem wyląduje na Marsie, przeprowadzi „badania projektu szybkiej misji w celu zwrotu próbek z Marsa”. Firma Northrop Grumman zdobyła również kontrakt na swoją propozycję: „Wysoki poziom gotowości technologicznej (High TRL) (poziom gotowości technologicznej) MAV (pojazd na Marsa) – handel napędami i projekt koncepcyjny dla projektu szybkiej misji MSR”.

Te dwie firmy były partnerami w opracowywaniu pojazdu Mars Ascent Vehicle na paliwo stałe na potrzeby istniejącej misji Mars Sample Return NASA. MAV to rakieta, która wyrzuci kapsułę zawierającą próbki skał z powierzchni Marsa z powrotem w przestrzeń kosmiczną, aby rozpocząć wielomiesięczną podróż powrotną na Ziemię. Zaangażowanie firm Lockheed Martin i Northrop Grumman w program NASA na Marsa, wraz z zakresem badań zaproponowanym we propozycji Northrop, sugeruje, że zaproponują wykorzystanie istniejących możliwości w celu realizacji programu Mars Sample Return.

Firma Aerojet Rocketdyne, najbardziej znana jako dostawca napędu rakietowego, przeprowadzi badania wysokowydajnego pojazdu Mars Ascent Vehicle na płyn, wykorzystując, jak twierdzi, „wysoce niezawodne i dojrzałe technologie napędowe, aby poprawić przystępność cenową i harmonogram programu”.

SpaceX, firma posiadająca długoterminową wizję Marsa, również pozyskała fundusze NASA na kontrakt badawczy. Jej propozycja badawcza nosiła tytuł „Umożliwienie zwrotu próbek z Marsa za pomocą statku kosmicznego”. SpaceX projektuje już finansowaną ze środków prywatnych rakietę Starship z myślą o misjach marsjańskich, a Elon Musk, założyciel firmy, przewidział, że Starship wyląduje na Marsie do końca dekady.

Musk już wcześniej słynął z przeoczenia przewidywań dotyczących harmonogramu lotów Starship, a lądowanie na Czerwonej Planecie przed końcem lat 20. XX wieku nadal wydaje się mało prawdopodobne. Jednak gigantyczna rakieta mogłaby umożliwić dostawę na Marsa i ewentualny zwrot dziesiątek ton ładunku. Udany lot testowy statku Starship w tym tygodniu udowodnił, że SpaceX czyni postępy w realizacji tego celu. Wciąż jednak przed nami długa droga.

Blue Origin, firma kosmiczna Jeffa Bezosa, również otrzyma fundusze na badanie zatytułowane „Wykorzystanie Artemidy do zwrotu próbek z Marsa”.

SpaceX i Blue Origin mają wielomiliardowe kontrakty z NASA na opracowanie statku Starship i lądownika Blue Moon jako załogowych statków kosmicznych do transportu astronautów na powierzchnię Księżyca i z powrotem w ramach programu Artemis.

Dwie inne małe firmy, Quantum Space i Whittinghill Aerospace, również będą prowadzić badania dla NASA.

Quantum, które określa się jako firma zajmująca się infrastrukturą kosmiczną, zostało założone w 2021 roku przez przedsiębiorcę Kama Ghaffariana, który jest także założycielem Intuitive Machines i Axiom Space. Nie są znane żadne szczegóły dotyczące zakresu badania, znanego jako „Badanie zwrotu próbek Marsa z kotwicy kwantowej”. Być może „noga kotwicy” odnosi się do końcowego etapu zwracania próbek na Ziemię, podobnie jak kotwica w sztafecie.

Whittinghill Aerospace z siedzibą w Kalifornii zatrudnia tylko garstkę pracowników. NASA poinformowała, że ​​przeprowadzi szybkie badania projektowe dla jednostopniowego pojazdu Mars Ascent Vehicle.

Na liście zwycięzców kontraktów zabrakło Boeinga, który nalegał na wykorzystanie należącego do NASA superkosztownego systemu Space Launch System do wykonania misji Mars Sample Return podczas jednego startu. Boeing oczywiście buduje większość rakiety SLS. Większość innych koncepcji zwrotu próbnego wymaga wielokrotnych uruchomień.

Oprócz siedmiu kontraktów branżowych centra NASA, Laboratorium Napędów Odrzutowych (JPL) i Laboratorium Fizyki Stosowanej (APL) na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa opracują również badania dotyczące tego, jak uczynić misję Mars Sample Return bardziej przystępną cenowo.

JPL jest wiodącym ośrodkiem odpowiedzialnym za zarządzanie istniejącą koncepcją NASA Mars Sample Return we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. Jednak wzrost kosztów i opóźnienia skłoniły urzędników NASA do podjęcia w kwietniu decyzji o zastosowaniu innego podejścia.

Nicola Fox, szefowa dyrekcji naukowej NASA, powiedziała w kwietniu, że ma nadzieję, że „gotowe do użycia” koncepcje pozwolą agencji zwrócić próbki na Ziemię w latach 30. XXI wieku, a nie w latach 40. XXI wieku lub później. „To z pewnością bardzo ambitny cel” – stwierdziła. „Będziemy musieli zastosować kilka bardzo innowacyjnych opcji projektowych i z pewnością nie pozostawimy żadnego kamienia bez zmian”.

NASA wykorzysta wyniki tych 10 badań do opracowania nowego podejścia do Mars Sample Return jeszcze w tym roku. Najprawdopodobniej architektura, którą ostatecznie wybierze NASA, będzie łączyć i łączyć różne elementy przemysłu, ośrodków NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej, która pozostaje zaangażowanym partnerem w zakresie zwrotu próbek Marsa z orbiterem Earth Return Orbiter.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *