Naukowcy sporządzili mapę jednego z największych zagrożeń Ziemi na północno-zachodnim Pacyfiku | Techlewall

Naukowcy sporządzili mapę jednego z największych zagrożeń Ziemi na północno-zachodnim Pacyfiku

Naukowcy z niespotykaną dotąd szczegółowością sporządzili mapę jednego z najniebezpieczniejszych miejsc na Ziemi: granicy geologicznej o długości 600 mil tuż przy północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku.

Wzdłuż tego zatłoczonego odcinka, tzw Strefa Subdukcji Cascadiadwie części skorupy ziemskiej ślizgają się po sobie, wytwarzając naprężenia, które mogą wywołać katastrofalne trzęsienie ziemi o sile 9,0 w skali Richtera i wygenerować tsunami z falami sięgającymi do 40 stóp.

Ponieważ naukowcy nie wiedzą, kiedy nadejdzie ten dzień, przygotowują się, próbując lepiej zrozumieć stan geologiczny.

Aby to zrobić, A Statek o długości 235 stóp pływał przez 41 dni wzdłuż wybrzeży Oregonu, Waszyngtonu i Kolumbii Brytyjskiej latem 2021 roku, wysyłając fale dźwiękowe w głąb oceanu i rejestrując echa za pomocą „streamera” – wodoodpornego kabla o długości 9 mil, zawierającego 1200 wyspecjalizowanych mikrofonów. Podobnie jak lekarze używają ultradźwięków, aby zajrzeć do wnętrza ciała, tak i oni wykorzystali te dane do skonstruowania kompleksowej mapy podwodnej geologii w badaniu opublikowanym w piątek w czasopiśmie. Postęp nauki. Nowa Zasoby te pomogą naukowcom zrozumieć zakres scenariuszy trzęsień ziemi i tsunami oraz pomogą decydentom w opracowaniu przepisów budowlanych chroniących ludzi.

Zagrożony jest cały obszar rozciągający się od północnej Kalifornii po wyspę Vancouver. Jednak naukowcy odkryli, że geometria zawiera błąd u wybrzeży Waszyngtonu, gdzie uskok jest płaski i gładki, znajduje się bliżej powierzchni i rozciąga się dalej na ląd, może być szczególnie narażony.

„Jestem podekscytowana możliwością wykorzystania tych wyników, aby mieć pewność, że szacunki wstrząsów, które sporządzam, są tak dokładne, jak to tylko możliwe” – powiedziała Erin Wirth, sejsmolog z United States Geological Survey, która nie była zaangażowana w badanie. – Jestem teraz zajęty.

W centrum uwagi pojawia się cicha strefa subdukcji Cascadia

Przez setki lat w strefie subdukcji Cascadia panował spokój. Ale 26 stycznia 1700 roku ziemia się zatrzęsła. Japońskie zapisy historyczne wskazują, że „osierocony„Tsunami przeszło przez Pacyfik bez poprzedzającego trzęsienia ziemi. Historie mówione rdzennych Amerykanów opisuje trzęsienia ziemi i powodzie morskie. Analiza drewniane pierścienie z „lasów duchów”, które wymarły, gdy Ziemia nagle opadła, pomogły naukowcom ustalić datę. Naukowcy szacują, że tego dnia, ponad trzy wieki temu, miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera.

Ta strefa uskoków jest niebezpieczna, ponieważ jest to uskok „megathrust”. Kawałek skorupy ziemskiej, płyta tektoniczna zwana płytą Juana de Fuca, wsuwa się pod północnoamerykańską płytę kontynentalną. Płytki te poruszają się w tempie, w jakim rosną paznokcie, ale także utknęły i narosły napięcie. Trzęsienie ziemi w Tohoku w Japonii w 2011 r. oraz trzęsienie ziemi i tsunami na Oceanie Indyjskim w 2004 r. miały miejsce w strefach subdukcji.

Aby jednak zrozumieć trzęsienia ziemi, liczą się szczegóły. Sejsmolodzy zazwyczaj poznają te szczegóły, obserwując mniejsze trzęsienia ziemi, które powstają w strefach subdukcji. Ponieważ w najnowszej historii ludzkości Cascadia była niesamowicie cicha, wiele szczegółów pozostaje niejasnych.

„Mieliśmy modele pokazujące, jak wygląda strefa uskoku, ale opierały się one na braku danych dotyczących dużej części marginesu, a jedynie na niewielkich fragmentach danych i danych o starej jakości” – powiedziała Suzanne Carbotte, sejsmolog morski w Lamont-Columbia Climate School w Columbia Climate School. Doherty Earth Observatory, który prowadził śledztwo. „To trochę tak, jakbyś miał na oczach butelki po coli, które zostały usunięte i masz właściwą receptę. Teraz możesz zobaczyć, gdzie znajduje się strefa uskoku. I nic dziwnego, powierzchnia uskoku jest znacznie bardziej złożona niż obraz, jaki mieliśmy wcześniej.”

Strefa niebezpieczna u wybrzeży Waszyngtonu

Oczekuje się, że nowe badanie będzie pierwszym z wielu artykułów naukowych na podstawie nowego zbioru danych, ale badacze dokonali już kilku ważnych ustaleń. Istnieje szczególnie płaski i gładki odcinek uskoku, który rozciąga się od stanu Waszyngton aż do południowej wyspy Vancouver. W innych podobnych systemach uskoków na całym świecie obszary te często powodują największe i najbardziej niszczycielskie trzęsienia ziemi. Ta część uskoku jest również płytka i znajduje się bliżej powierzchni niż w poprzednich modelach, co może uczynić ją bardziej niebezpieczną, powiedział Wirth.

Naukowcy odkryli także cztery segmenty wzdłuż uskoku, co pogłębiło kwestię, czy cały uskok nastąpi jednocześnie, czy też poszczególne segmenty mogą pęknąć.

„To trudne pytanie, na które odpowiedź jest bardziej podobna: czasami robi to, a czasami inaczej” – powiedział Harold Tobin, sejsmolog z Uniwersytetu Waszyngtońskiego i autor artykułu. Każdy scenariusz oznaczałby poważną klęskę żywiołową, być może różnicę między trzęsieniem ziemi o sile 9 w skali Richtera a dwoma trzęsieniami ziemi o magnitudzie 8 w skali Richtera. Tobin wskazał na parę potężnych trzęsień ziemi w Japonii w latach 1944 i 1946, podczas których w krótkim czasie pękły dwa różne segmenty uskoku. okres czasu, które spowodowały śmiercionośne tsunami.

Kelin Wang, badacz z Kanadyjskiej Służby Geologicznej, zaczął już wykorzystywać te dane, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób mogą powstawać tsunami.

„To niezwykle bogaty zbiór danych, który dostarcza wielu informacji w wielu kierunkach” – powiedział Wang.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *