Naukowcy wiedzą, kiedy ludzie i neandertalczycy uprawiali seks i wymieniali się DNA | Techlewall

Naukowcy wiedzą, kiedy ludzie i neandertalczycy uprawiali seks i wymieniali się DNA

Ludzie mają neandertalskie DNA w wyniku krzyżowania się dziesiątki tysięcy lat temu.
Nikola Solic/Reuters

  • Współcześni ludzie mają niewielką ilość neandertalskiego DNA i te geny nadal wpływają na nasze zdrowie.
  • Naukowcy sądzą, że odkryli, kiedy obie grupy zaczęły się krzyżować i wymieniać DNA.
  • Odkrycia mogą pomóc naukowcom zrozumieć, w jaki sposób geny neandertalczyka ewoluowały u ludzi na przestrzeni tysiącleci.

Moglibyśmy uważać neandertalczyków za starożytnych i nieznanych krewnych, ale ludzie byli kiedyś z nimi w bardzo zażyłych stosunkach.

Na przykład nasi przodkowie mieli dzieci z niższymi, bardziej krępymi gatunkami i handlowali DNA przez tysiące lat.

Teraz naukowcy uważają, że odkryli, kiedy miała miejsce znaczna część tego mieszania się gatunków, co może dostarczyć wskazówek, dlaczego ludzie przeżyli swoich starożytnych kuzynów.

Badając dane genomiczne zarówno starożytnych, jak i współczesnych ludzi, naukowcy dowiedzieli się, że neandertalczycy i ludzie uprawiali seks około 47 000 lat temu, a następnie zatrzymali się niecałe 7 000 lat później – co jest stosunkowo krótkie z punktu widzenia ewolucji.

„To badanie daje nam najdokładniejszy obraz tego, jak niektórzy neandertalczycy dołączyli do puli genów współczesnego człowieka i co później stało się z ich genami” – powiedział John Hawks, antropolog z Uniwersytetu Wisconsin-Madison, który nie był zaangażowany w badania. Znawca biznesu.

Wszyscy ludzie mają przynajmniej trochę neandertalskiego DNA, rok 2020 badanie znaleziony. Geny te mogą wpływać na wszystko, od metabolizmu po ryzyko cukrzycy.

Ustalenie, kiedy ludzie je nabyli, może pomóc naukowcom zrozumieć, w jaki sposób te geny ewoluowały i dlaczego mogły być korzystne dla naszych przodków i tkwić w naszym DNA przez tysiąclecia.

Kiedy ludzie i neandertalczycy zaczęli się mieszać?

Para szkieletów neandertalczyka w Smithsonian Museum of Natural History pokazuje, jak ciało tego gatunku zmieniało się na przestrzeni tysięcy lat.
Bill O’Leary/The Washington Post za pośrednictwem Getty Images

Podstawowa historia relacji człowiek-neandertalczyk wygląda następująco: My wspólny wspólny przodek ponad 500 000 lat temu ich drogi się rozeszły.

Po tym, około 75 000 lat temu neandertalczycy żyli w Azji i Europie, kiedy niektórzy ludzie zaczęli opuszczać Afrykę. Wkrótce obie grupy zaczęły mieć wspólne dzieci, gdzieś pomiędzy 60 000 a 50 000 lat temu.

Ale 40 000 lat temu wymarli neandertalczycy.

W ramach najnowszego badania naukowcy z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley przyjrzeli się DNA 59 osób, które żyły między 45 000 a 2200 lat temu.

Dowiedzenie się, kiedy nasz starożytnych przodków człowieka powiązanych z neandertalczykami, naukowcy porównali odcinki DNA neandertalczyka w ich genomach. Osobniki sprzed około 40 000 lat miały długie odcinki chromosomów zawierających geny, które pasowały do ​​​​innego gatunku.

Naukowcy zaobserwowali, że już po kilku tysiącach lat segmenty te stały się krótsze. Oznacza to, że ci ludzie byli bardziej spokrewnieni z neandertalczykami, powiedział Hawks.

Korzystając z oprogramowania komputerowego, naukowcy stworzyli modele umożliwiające oszacowanie, ile pokoleń minęło od chwili, gdy neandertalczyk pojawił się w ich drzewie genealogicznym. Z tego, ustalili datę rozpoczęcia kontaktu człowieka z neandertalczykiem na około 47 124 lata temu i oszacowali, że krzyżowanie trwało około 6832 lat.

„Wniosek jest dość mocny” – stwierdził Hawks, ponieważ szacunki pasują zarówno do wcześniejszego, jak i późniejszego genomu ludzkiego.

Neandertalczycy, którzy żyją w nas

Wystawa w Muzeum Neandertalczyka pokazuje, jak wyglądało życie ludzkich krewnych.
Reuters/Nikola Solić

Poza starym człowiekiem DNA Naukowcy zbadali także genomy 275 współczesnych ludzi z różnych środowisk, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób geny ludzkie i neandertalskie rozwinięty przez tysiąclecia.

„Możliwe jest prześledzenie losów poszczególnych części chromosomów, które niegdyś znajdowały się u neandertalczyka, trafiły do ​​jego współczesnych potomków i zostały przekazane do dnia dzisiejszego” – powiedział Hawks.

Naukowcy odkryli na przykład, że zarówno współcześni, jak i starożytni ludzie mają geny neandertalczyka, które wpływają na metabolizm, odporność i pigmentację skóry.

Spekulują, że te cechy mogły przynosić korzyści starożytnym ludziom, którzy je odziedziczyli, a następnie nadal je przekazywali. Jeden hipoteza jest to, że jaśniejsza skóra pomogłaby zwiększyć poziom witaminy D w bardziej ponurym klimacie.

Inne badania powiązały geny neandertalczyka z chorobami autoimmunologicznymi i cukrzycą. Z drugiej strony wydaje się, że część DNA tego gatunku chroni ludzi przed Zachodnim Nilem, wirusowym zapaleniem wątroby typu C i SARS.

Wyniki ankiety nie muszą dotyczyć wszystkich. Np, nie uwzględniono żadnych współczesnych ludzi pochodzenia afrykańskiego, ponieważ tylko około 0,5% ich DNA pochodzi od neandertalczyków.

Jednak prawie wszyscy inni ludzie na świecie to w około 2% neandertalczycy, zatem poznanie większej ilości genów tego gatunku mogłoby rzucić światło na podatność wielu ludzi na pewne choroby.

Naukowcy opublikowali swoją pracę w formie przeddruku badaniektóre nie zostały jeszcze poddane recenzji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *