ONZ oświadczy, że zarówno Izrael, jak i Hamas naruszają prawa dzieci w konfliktach zbrojnych | Techlewall

ONZ oświadczy, że zarówno Izrael, jak i Hamas naruszają prawa dzieci w konfliktach zbrojnych

Organizacja Narodów Zjednoczonych (AP) – Sekretarz generalny ONZ powie w przyszłym tygodniu Radzie Bezpieczeństwa, że ​​zarówno Izrael, jak i Hamas naruszają prawa dzieci i narażają je na ryzyko w życiu wojnę mającą na celu wzajemne eliminowanie się.

Sekretarz Generalny co roku sporządza globalną listę państw i bojówek, które zagrażają dzieciom i im zagrażają. Na liście znajdują się różne strony, od Armii Niepodległości Kachin w Birmie po – w zeszłym roku – Rosję podczas wojny z Ukrainą.

Teraz Izrael ma do nich dołączyć.

António Guterres wysyła listę do Rady Bezpieczeństwa, która następnie może zdecydować, czy podjąć działania. Stany Zjednoczone są jednym z pięciu stałych członków Rady, którzy mają prawo weta i niechętnie podejmują działania przeciwko Izraelowi, ich wieloletniemu sojusznikowi.

Kolejnym stałym członkiem jest Rosja i kiedy w zeszłym roku ONZ umieściła na czarnej liście siły rosyjskie za zabijanie chłopców i dziewcząt oraz ataki na szkoły i szpitale na Ukrainie, Rada nie podjęła żadnych działań.

Zaangażowanie Izraela w tym miesiącu prawdopodobnie tylko zwróci uwagę całego świata na prowadzenie przez ten kraj wojny w Gazie i zwiększy i tak już wysokie napięcia w jego stosunkach z organem światowym.

W przedmowie do zeszłorocznego raportu ONZ podano, że wymienia się w nim strony zaangażowane w „zabijanie i okaleczanie dzieci, gwałty i inne formy przemocy seksualnej wobec dzieci, ataki na szkoły, szpitale i osoby objęte ochroną”.

Szef biura Guterresa zadzwonił w piątek do ambasadora Izraela przy ONZ Gilada Erdana, aby poinformować go, że Izrael zostanie uwzględniony w raporcie, który zostanie przesłany Radzie w przyszłym tygodniu, powiedział w piątek dziennikarzom rzecznik ONZ Stéphane Dujarric.

Na liście znajdą się także bojowe grupy Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu.

Izrael zareagował oburzeniem, wysyłając organizacjom informacyjnym film, na którym Erdan ostro krytykuje szefa biura Guterresa – który podobno prowadził rozmowę telefoniczną – i zamieszczając je w serwisie X.

„Hamas będzie w jeszcze większym stopniu korzystał ze szkół i szpitali, ponieważ ta haniebna decyzja Sekretarza Generalnego da Hamasowi jedynie nadzieję na przetrwanie, przedłużenie wojny i przedłużenie cierpień” – napisał Erdan w oświadczeniu. “Powinien się wstydzić!”

Ambasador Palestyny ​​przy ONZ powiedział, że dodanie Izraela do „listy wstydu” nie przywróci dziesiątków tysięcy naszych dzieci zabijanych przez Izrael przez dziesięciolecia”.

„Jest to jednak ważny krok we właściwym kierunku” – napisał w oświadczeniu Riyad Mansour.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że „ONZ umieściła się dziś na czarnej liście historii”, ponieważ posunięcie to wzmocniło długotrwałą spór między Izraelem a ONZ nawet rutynowe mechanizmy kontaktów Izraela z ciałem światowym są obecnie najeżone napięciem.

Rzecznik Sekretarza Generalnego, zwykle zrównoważony, przerwał dobroduszny ton swojej popołudniowej odprawy, gdy został poproszony o omówienie najnowszych wydarzeń.

„Rozmowa miała charakter grzecznościowy i została udzielona krajom wymienionym niedawno w załączniku do raportu” – powiedział Dujarric. „Częściowe udostępnienie tego materiału na Twitterze jest szokujące i nie do przyjęcia, a szczerze mówiąc, jest to coś, czego nigdy nie widziałem w ciągu 24 lat pracy w tej organizacji”.

Wydawało się, że potępienie decyzji sekretarza generalnego zjednoczyło coraz bardziej kruche przywództwo Izraela – od prawicowego Netanjahu i Erdana po popularnego centrowego członka gabinetu wojennego Benny’ego Gantza.

Gantz zacytował pierwszego premiera Izraela, Davida Ben-Guriona, który powiedział, że „nie ma znaczenia, co mówią Goje (nie-Żydzi), ważne jest to, co robią Żydzi”.

Od miesiąca Izrael mierzy się z ciężkimi sytuacjami międzynarodowa krytyka ofiar cywilnych w Gazie i pytania, czy zrobiła wystarczająco dużo, aby zapobiec im w trwającej osiem miesięcy wojnie. Odwilż niedawnych nalotów w Gazie zabił kilkudziesięciu cywilów.

Agencje ONZ ostrzegły w środę, że jeśli działania wojenne będą kontynuowane, ponad 1 milion Palestyńczyków w Gazie może doświadczyć najwyższego poziomu głodu do połowy przyszłego miesiąca.

Światowy Program Żywnościowy oraz Organizacja Wyżywienia i Rolnictwa stwierdziły we wspólnym raporcie, że głód nasila się z powodu surowych ograniczeń dostępu pomocy humanitarnej i załamania się lokalnego systemu żywnościowego w ośmiomiesięczną wojnę między Izraelem a Hamasem.

Odsetek palestyńskich kobiet i dzieci zabitych w Wojna Izrael-Hamas wydaje się, że gwałtownie spadła, jak wykazała agencja Associated Press, analiza danych ministerstwa zdrowia Gazy, a tendencja ta zbiega się zarówno ze zmieniającą się taktyką Izraela na polu bitwy, jak i jest sprzeczna z publicznymi oświadczeniami ministerstwa.

Tendencja jest znacząca, ponieważ współczynnik zgonów kobiet i dzieci jest najlepszym dostępnym wskaźnikiem ofiar cywilnych w XXI wieku. najbardziej destrukcyjne konflikty. W październiku, kiedy zaczęła się wojna, było to ponad 60%. W kwietniu było to poniżej 40%.

Jednak ta zmiana przez wiele miesięcy pozostawała niezauważona przez ONZ i większość mediów, a powiązane z Hamasem Ministerstwo Zdrowia nie poczyniło żadnych wysiłków, aby wyprostować sytuację.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *