Pierwszy start Ariane 6 zaplanowano na 9 lipca | Techlewall

Pierwszy start Ariane 6 zaplanowano na 9 lipca

PRZYLĄDEK CANAVERAL, Floryda. — Europejska Agencja Kosmiczna i jej partnerzy ogłosili datę wystrzelenia pierwszej rakiety Ariane 6 na 9 lipca.

ESA ujawniła datę startu na pokazie lotniczym ILA w Berlinie 5 czerwca, po ogłoszeniu w zeszłym miesiącu, że start nastąpi w pierwszych dwóch tygodniach lipca. ESA nie ujawniła konkretnego czasu ani okna startu tego dnia.

„Ogłoszenie planowanej daty pierwszego lotu Ariane 6 stawia nas na początkowym etapie kampanii wystrzeleniowej i jesteśmy w pełni zaangażowani w wykonanie ostatnich kroków” – powiedział Martin Sion, dyrektor generalny ArianeGroup, głównego wykonawcy rakiety w oświadczeniu.

Te ostatnie kroki obejmują test paliwa i odliczanie ćwiczeń, zwane próbą generalną na mokro (WDR). W zeszłym miesiącu ESA podała, że ​​WDR odbędzie się 18 czerwca i nie zaktualizowała tego harmonogramu w ogłoszeniu daty startu.

Pierwszy start Ariane 5 ma przede wszystkim charakter lotu demonstracyjnego. Zawiera osiem korporacyjnych i organizacyjnych sześcianów oraz pięć ładunków, które pozostają przymocowane do górnego stopnia rakiety. Wykorzysta także dwie kapsuły powrotne, jedną opracowaną przez ArianeGroup, a drugą przez The Exploration Company, europejski start-up, który niedawno zdobył nagrodę ESA za zbudowanie komercyjnego statku kosmicznego do transportu ładunków.

Najważniejszą częścią startu jest sama rakieta. Sonda Ariane 6, spóźniona o wiele lat, ma kluczowe znaczenie dla wysiłków Europy na rzecz zakończenia „kryzysu rakietowego”, który tymczasowo pozbawił ją niezależnego dostępu do przestrzeni kosmicznej. Kryzys ten spowodowany był opóźnieniami rakiety Ariane 6 i wycofaniem rakiety Ariane 5, a także utratą rakiety Sojuz po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. oraz niepowodzeniem w wystrzeleniu Vegi C pod koniec 2022 r.

„Ariane 6 wyznacza nową erę autonomicznych, wszechstronnych europejskich podróży kosmicznych” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher. „Ta potężna rakieta stanowi zwieńczenie lat poświęcenia i pomysłowości tysięcy ludzi w całej Europie, a po wystrzeleniu przywróci Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej”.

W wywiadzie udzielonym 28 maja Aschbacher powiedział, że przegląd kwalifikacji wykazał szereg nieokreślonych problemów z systemem startowym, które należało zamknąć przed startem. „Nie ma nic, co mogłoby zakłócić premierę” – powiedział, dodając, że nie martwi go dwutygodniowe okienko na premierę w lipcu.

Jeśli pierwszy start zakończy się sukcesem, drugi start odbędzie się przed końcem roku, powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Arianespace Stéphane Israël, „po którym nastąpi stały wzrost do około 10 startów rocznie w miarę osiągnięcia prędkości przelotowej”. Dla kontrastu, SpaceX przeprowadziło 14 startów swojej rakiety Falcon 9 tylko w maju 2024 roku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *