Premier Mette Frederiksen zaatakowana przez mężczyznę na placu w Kopenhadze | Aktualności | Techlewall

Premier Mette Frederiksen zaatakowana przez mężczyznę na placu w Kopenhadze |  Aktualności

Policja aresztuje mężczyznę i wszczyna śledztwo w sprawie zdarzenia w Kultorvet, co wywołało „szok” premiera.

Jej biuro twierdzi, że premier Mette Frederiksen została „przejechana” w centrum Kopenhagi przez mężczyznę.

46-latek był „zszokowany incydentem”, który miał miejsce w piątkowy wieczór w stołecznym Kultorvet – podało biuro w oświadczeniu, nie podając dalszych szczegółów.

„W piątkowy wieczór na Kultorvet w Kopenhadze premier Mette Frederiksen została potrącona przez mężczyznę. Następnie mężczyzna został aresztowany” – dodała agencja informacyjna AFP w oświadczeniu.

Policja w Kopenhadze poinformowała również w programie X, że aresztowano pewną osobę i prowadzi dochodzenie w sprawie zdarzenia, ale nie podała szczegółów na temat tożsamości podejrzanego ani potencjalnego motywu.

Nie jest jasne, w jakim kontekście doszło do napaści, ale miało to miejsce na dwa dni przed udaniem się Duńczyków do urn, aby głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które kończą się w niedzielę w całym bloku. Frederiksen prowadził kampanię z główną kandydatką Socjaldemokratów do UE, Christel Schaldemose. Doniesienia mediów podają, że atak nie był powiązany z wydarzeniem kampanii.

„Silne pchnięcie”

Dwóch świadków, Marie Adrian i Anna Ravn, powiedziało gazecie BT, że widzieli Frederiksena przybywającego na plac, gdy siedzieli przy pobliskiej fontannie tuż przed 18:00 (16:00 GMT).

„Z naprzeciwka podszedł mężczyzna i mocno popchnął ją w ramię, w wyniku czego upadła na bok” – cytuje wypowiedź kobiet gazeta.

Dodali, że choć było to „mocne pchnięcie”, Frederiksen nie uderzył w ziemię.


Według świadków premier usiadł wówczas w pobliskiej kawiarni. Opisali mężczyznę jako wysokiego i szczupłego i powiedzieli, że próbował uciekać, ale nie uszedł zbyt daleko, gdy mężczyźni w garniturach go złapali i powalili na ziemię.

Inny świadek, Kasper Jørgensen, powiedział Ekstrze Bladet, że widział mężczyznę po tym, jak został powalony na ziemię, i powiedział, że jedna z osób, których uważał za funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, uklękła mu kolanem na plecach.

„Uspokojono go, a kiedy tak leżał, wyglądał na zdezorientowanego i nieco oszołomionego” – mówi gazecie Jørgensen.

Mieszkaniec powiedział agencji prasowej Reuters, że po napadzie Frederiksen został eskortowany przez ochronę.

„Wydawała się nieco zestresowana” – powiedział Søren Kjergaard, który pracuje jako barista na placu.

„ohydny czyn”

Wiadomość o napadzie została przyjęta z szokiem i potępieniem przez polityków z całego spektrum politycznego w Danii i za granicą.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że jest „oburzony atakiem”, podczas gdy przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola nalegała, aby Frederiksen „pozostał silny”, dodając w poście na X, że „w polityce nie ma miejsca na przemoc”.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen również potępiła w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych „nikczemny czyn, który jest sprzeczny ze wszystkim, w co wierzymy i o co w Europie walczymy w Europie”.

Premier Szwecji Ulf Kristersson powiedział, że „atak na demokratycznie wybranego przywódcę jest także atakiem na naszą demokrację”.

W 2019 r. Frederiksen został najmłodszym premierem Danii i utrzymał to stanowisko po wygraniu wyborów powszechnych w 2022 r.

„Muszę powiedzieć, że to wstrząsa nami wszystkimi, którzy są jej bliscy” – powiedział w mediach społecznościowych duński minister środowiska Magnus Heunicke. „Coś takiego nie może mieć miejsca w naszym pięknym, bezpiecznym i wolnym kraju”.

Przemoc wobec polityków stała się tematem przewodnim w okresie poprzedzającym wybory do Parlamentu Europejskiego. W maju kandydatka niemieckich Socjaldemokratów została pobita i ciężko ranna podczas swojej kampanii o mandat posła do Parlamentu Europejskiego.

Na Słowacji kampanię wyborczą przyćmiła próba zamachu na premiera Roberta Fico 15 maja, która wywołała falę szoku w całym kraju i Europie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *