Putin ostrzega, że ​​Rosja może dostarczać innym broń dalekiego zasięgu do atakowania zachodnich celów | Techlewall

Putin ostrzega, że ​​Rosja może dostarczać innym broń dalekiego zasięgu do atakowania zachodnich celów

ST. PETERSBURG, Rosja (AP) – Pres Władimir Putin ostrzegł w środę, że Rosja może dostarczać innym broń dalekiego zasięgu do ataków na cele zachodnie w odpowiedzi na to, że sojusznicy z NATO pozwolą Ukrainie na użycie ich broni do ataku na terytorium Rosji.

Putin potwierdził także gotowość Moskwy do użycia broni nuklearnej, jeśli dostrzeże zagrożenie dla jej suwerenności.

Ostatnie działania Zachodu jeszcze bardziej osłabią bezpieczeństwo międzynarodowe i mogą prowadzić do „bardzo poważnych problemów” – stwierdził, odpowiadając na pytania międzynarodowych dziennikarzy – co zdarza się niezwykle rzadko, odkąd Moskwa wysłała wojska na Ukrainę.

„Oznaczałoby to ich bezpośrednie zaangażowanie w wojnę z Federacją Rosyjską i zastrzegamy sobie prawo do podobnego działania” – dodał Putin.

USA i Niemcy niedawno upoważniła Ukrainę do trafienia w niektóre cele na terytorium Rosji za pomocą broni dalekiego zasięgu, którą dostarczają Kijówowi.

W środę, zachodni urzędnik i senator USA powiedział, że Ukraina użyła amerykańskiej broni do ataku na terytorium Rosji zgodnie z nowymi zatwierdzonymi wytycznymi od prezydenta Joe Bidena, zezwalającego na użycie amerykańskiej broni w ograniczonych celach obronnych Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy. Urzędnik nie był upoważniony do publicznego komentowania drażliwej kwestii i wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości.

Putin argumentował, że w użycie części broni dostarczanej przez Zachód zaangażowany jest personel wojskowy z krajów kontrolujących rakiety i wybierających cele, dlatego stwierdził, że Moskwa może podjąć „asymetryczne” kroki w innych częściach świata. Wojsko amerykańskie oświadczyło, że nie kontroluje rakiet, które dostarcza Ukrainie ani celom.

„Jeśli uznają za możliwe dostarczenie takiej broni w strefę walk w celu przeprowadzenia ataków na nasze terytorium i stworzenia nam problemów, dlaczego nie mamy prawa dostarczać broni tego samego typu do niektórych regionów świata, gdzie będzie ona mogła zostać użyta przeprowadzić ataki na wrażliwe obiekty w krajach, które robią to przeciwko Rosji?” powiedział.

„Zastanowimy się nad tym” – powiedział reporterom na marginesie dorocznej uroczystości św. Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Petersburgu.

Zapytany, czy Rosja mogłaby sięgnąć po broń nuklearną, Putin stwierdził, że warunki użycia tego arsenału są jasno określone w moskiewskiej doktrynie bezpieczeństwa.

„Z jakiegoś powodu na Zachodzie myślą, że Rosja nigdy z niego nie skorzysta” – powiedział.

„Zobacz, co jest tam napisane” – powiedział o rosyjskiej doktrynie nuklearnej. „Jeśli czyjeś działania zagrażają naszej suwerenności i integralności terytorialnej, uważamy, że możliwe jest użycie wszelkich środków, którymi dysponujemy”.

Putin powiedział, że nawet rosyjska broń nuklearna na polu bitwy jest znacznie potężniejsza niż ta, której Stany Zjednoczone użyły przeciwko Japonii podczas II wojny światowej.

W ponad trzech godzinach rozmawiając z dyrektorami wyższego szczebla międzynarodowych agencji informacyjnych, w tym Associated Press, Putin powiedział także, że nic się nie zmieni w stosunkach z Rosją i Stanami Zjednoczonymi, niezależnie od tego, czy wybory prezydenckie w USA wygra Biden, czy Donald Trump. Listopad.

„Będziemy współpracować z każdym prezydentem, którego wybiorą Amerykanie” – powiedział Putin.

„Mówię całkiem szczerze, nie chcę powiedzieć, że wierzymy, że po wyborach cokolwiek zmieni się na rosyjskim torze w amerykańskiej polityce” – dodał. „Nie sądzimy. Uważamy, że nie wydarzy się nic tak poważnego”.

Putin też powiedział Wyrok skazujący Trumpa za przestępstwo podczas jego cichego procesu o pieniądze w zeszłym tygodniu było wynikiem „wykorzystania systemu prawnego jako części wewnętrznej walki politycznej”.

Rosyjski przywódca spotkał się z pytaniami na różne tematy, choć sesję zdominowały ponaddwuletnie walki na Ukrainie.

Putin argumentował, że Zachód miał możliwości zakończenia walk na Ukrainie, ale nie podjął żadnych działań, powołując się na list, który podobno napisał kiedyś do Bidena, w którym stwierdził, że działania wojenne mogą zakończyć się za dwa lub trzy miesiące, jeśli Waszyngton będzie w dalszym ciągu zaopatrywał Kijów w broń.

Zapytany o straty wojskowe w Rosji, Putin odpowiedział, że żaden kraj nie ujawni takich informacji podczas działań wojennych, ale nie podając szczegółów, stwierdził, że straty Ukrainy są pięciokrotnie większe niż straty Rosji.

Powiedział też, że na Ukrainie przetrzymywanych jest ponad 1300 żołnierzy rosyjskich, a w Rosji przetrzymywanych jest ponad 6400 żołnierzy ukraińskich.

Twierdzeń nie udało się niezależnie zweryfikować, a według niektórych zachodnich szacunków straty Rosji są znacznie wyższe niż Ukrainy.

Zapytany przez AP o sprawę reportera „Wall Street Journal” Evana Gerszkowicza Putin powiedział, że Stany Zjednoczone „podejmują energiczne kroki”, aby zapewnić jego uwolnienie. Gerszkowicz został uwięziony ponad rok temu podczas podróży reporterskiej i oskarżony o szpiegostwo. Dziennikarz, jego pracodawca i Stany Zjednoczone zaprzeczyły zarzutom, a Waszyngton uznał, że został on bezprawnie zatrzymany.

Putin powiedział, że o uwolnieniu „nie decydują środki masowego przekazu”, ale „dyskretnie, spokojnie i profesjonalnie”.

„I z pewnością należy o nich decydować wyłącznie na zasadzie wzajemności” – dodał, nawiązując do potencjalnej wymiany więźniów.

Putin skorzystał Św. Forum w Petersburgu jako wizytówka zachwalająca rozwój Rosji i poszukująca inwestorów. Spotkanie z dziennikarzami odbyło się w nowej globalnej siedzibie Gazpromu – 81-piętrowym wieżowcu w kształcie igły z widokiem na Zatokę Fińską.

Chociaż spotkania z dziennikarzami były częścią poprzednich sesji, nie otrzymał pytań od zachodnich dziennikarzy w St. Petersburgu, odkąd wysłał wojska na Ukrainę.

W zeszłym roku dziennikarze z krajów, które Rosja uważa za nieprzyjazne – w tym z USA, Wielkiej Brytanii i UE – nie zostali zaproszeni, a zachodni urzędnicy i inwestorzy również unikali udziału w sesji po nałożeniu na Moskwę szeroko zakrojonych sankcji w związku z Ukrainą.

—-

Przyczynił się do tego pisarz Associated Press Aamer Madhani z Waszyngtonu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *