Putin wydaje złowieszcze ostrzeżenie każdemu, kto pomaga Ukrainie | Techlewall

Putin wydaje złowieszcze ostrzeżenie każdemu, kto pomaga Ukrainie

Prezydent Rosji Władimir Putin przedstawił w środę sojusznikom Ukrainy zawoalowaną groźbę, sugerując, że Rosja może dostarczyć swoim sojusznikom broń dalekiego zasięgu do atakowania zachodnich celów.

Udzielając rzadkiego wywiadu z międzynarodowymi dziennikarzami na konferencji prasowej w St. W Petersburgu Putin powiedział, że gdyby sojusznicy z NATO mogli dostarczać Ukrainie broń na wojnę, on mógłby zrobić to samo ze swoim arsenałem i rozprowadzić ją wśród innych krajów pragnących zaatakować Zachód. .

„Uważamy, że skoro uważają za możliwe dostarczenie takiej broni do strefy działań wojennych, aby przeprowadzić ataki na nasze terytorium i stworzyć nam problemy, to dlaczego nie mamy prawa dostarczać broni tego samego typu do niektórych regionów świata gdzie można je wykorzystać do ataków na wrażliwe obiekty w krajach, które robią to Rosji?” powiedział.

„Oczywiście takie działania w końcu… osiągną już najwyższy stopień degradacji, ale całkowicie zniszczą stosunki międzynarodowe i podważą bezpieczeństwo międzynarodowe” – kontynuował Putin.

„I ostatecznie, jeśli zobaczymy, że te kraje są wciągnięte w wojnę przeciwko nam i jest to ich bezpośrednie zaangażowanie w wojnę przeciwko Federacji Rosyjskiej, wówczas zastrzegamy sobie prawo do działania w ten sam sposób”.

Orzeczenie to nadeszło po tym, jak republikański senator Mike Rounds z Południowej Dakoty, członek Senackiej Komisji ds. Sił Zbrojnych, potwierdził, że amerykańska broń została użyta do ataków na cele w Rosji po tym, jak cicha akceptacja według prezydenta Joe Bidena Powiązana prasa. Mówi się, że niezidentyfikowany urzędnik z Zachodu potwierdził tę informację.

Niemcy i Francja również, w niektórych przypadkach, pozwoliły Ukrainie na użycie swojej broni rezerwacja, choć nie cała Europa jest w to zaangażowana. Na przykład Włochy odmówiły Ukrainie zarówno broni, jak i pomocy, mówi minister spraw zagranicznych Antonio Tajani potwierdzony na początku tego miesiąca, potwierdzając swoje poparcie dla oblężonego kraju. Holandia zadeklarowała kolejny miliard euro (1,06 miliarda dolarów) pomocy wojskowej dla Ukrainy, tymczasowy premier Marek Rutte potwierdził.

Tymczasem Finlandia, Wielka Brytania, Szwecja, kraje bałtyckie, Polska, Czechy i Kanada oraz inne państwa wyraziły akceptację dla użycia ich broni w wojnie przeciwko Rosji.

„Zastanowimy się nad tym” – powiedział Putin reporterom podczas dorocznej uroczystości w Petersburgu. Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Petersburgu, argumentując jednocześnie, że część broni dostarczanej przez kraje zachodnie powinna być kontrolowana przez samo państwo, a nie przez Ukrainę. Dlatego zapowiedział, że będzie wykonywał „asymetryczne” ruchy na całym świecie. Stany Zjednoczone zaprzeczają, jakoby takie działania miały miejsce.

„Jeśli uznają za możliwe dostarczenie takiej broni w strefę walk w celu przeprowadzenia ataków na nasze terytorium i stworzenia nam problemów, dlaczego nie mamy prawa dostarczać broni tego samego typu do niektórych regionów świata, gdzie będzie ona mogła zostać użyta przeprowadzić ataki na wrażliwe obiekty w krajach, które robią to przeciwko Rosji?” powiedział.

Tymczasem Putin nie bagatelizował możliwości użycia broni nuklearnej, jeśli uzna to za konieczne. „Z jakiegoś powodu na Zachodzie myślą, że Rosja nigdy z niego nie skorzysta” – powiedział. „Zobacz, co tam jest napisane” – powiedział, wskazując na rosyjską doktrynę nuklearną. „Jeśli czyjeś działania zagrażają naszej suwerenności i integralności terytorialnej, uważamy, że możliwe jest użycie wszelkich środków, którymi dysponujemy”.

Pomimo widocznej sympatii Donalda Trumpa do prezydenta Rosji, Putin wydawał się niewzruszony zapytany o wybory w USA w 2024 r. i to, czy stosunki mogą się zmienić, jeśli zostanie przywrócony do Białego Domu.

„Będziemy współpracować z każdym prezydentem, którego wybiorą Amerykanie” – powiedział Putin.

„Mówię całkiem szczerze, nie chcę powiedzieć, że wierzymy, że po wyborach cokolwiek zmieni się na rosyjskim torze w amerykańskiej polityce. Nie sądzę. Uważamy, że nie wydarzy się nic tak poważnego.”

Putin zauważył, że niedawny wyrok skazujący Trumpa podczas jego tajnego procesu o pieniądze w Nowym Jorku był wynikiem „wykorzystywania systemu sądownictwa jako części wewnętrznej walki politycznej”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *