Robert Fico: Premier Słowacji za strzelaninę obwinia „nienawiść” opozycji | Techlewall

Robert Fico: Premier Słowacji za strzelaninę obwinia „nienawiść” opozycji
podpis, W nagraniu wideo na Facebooku Robert Fico złożył pierwsze oświadczenie od czasu zamachu

  • Autor, Roba Camerona
  • rola, Praga

Trzy tygodnie po zastrzeleniu Roberta Fico w środkowej Słowacji powrócił z pełną mocą do życia politycznego – w przededniu wyborów europejskich.

W filmie na Facebooku, który najwyraźniej nagrał w swoim domu w Bratysławie, słowacki premier obwinił za atak słowacką liberalną opozycję, „media antyrządowe” i organizacje pozarządowe finansowane z zagranicy o stworzenie atmosfery nienawiści i nietolerancji, która umożliwiła strzelaninę.

Pan. Fico, który 15 maja został ciężko ranny po wielokrotnym postrzeleniu w brzuch, powiedział, że przebaczył napastnikowi – zidentyfikowanemu przez prokuratorów jako 71-letni Juraj C – i nie żywił do niego urazy.

Powiedział jednak, że jego napastnik był „działaczem słowackiej opozycji”.

Mężczyzna, któremu grozi wieloletnia kara więzienia za usiłowanie zabójstwa, był „posłańcem zła i nienawiści politycznej” podsycanym przez „nieudaną i sfrustrowaną” słowacką opozycję, powiedział Fico.

Partie opozycyjne – w szczególności liberalna Postępowa Słowacja, która przed wyborami do Parlamentu Europejskiego szerzy lewicową, populistyczną partię Smer Ficy – ​​potępiły strzelaninę i kategorycznie zaprzeczyły jakimkolwiek powiązaniom z napastnikiem.

Pan. Fico, który w ciągu ostatnich 18 lat sprawował funkcję premiera przez ponad 10 lat, powrócił do władzy w październiku ubiegłego roku na czele koalicji populistyczno-nacjonalistycznej.

W ostatnich miesiącach Słowacja stała się coraz bardziej spolaryzowana, a atak tylko zwiększył napięcie.

podpis, Podejrzany o zastrzelenie pana Fico został aresztowany po incydencie w mieście Handlova 15 maja.

W nagraniu wideo nagranym najwyraźniej na korytarzu komisariatu policji kilka godzin po ataku w centrum miasta Handlova podejrzany – określany jako poeta i pisarz – powiedział, że kierował się sprzeciwem wobec polityki Fico, w tym zniesienia . telewizji RTVS.

Pojawiły się także nagrania przedstawiające go podczas kilku antyrządowych demonstracji.

Jednak starsze filmy pokazywały mężczyznę przemawiającego na spotkaniu skrajnie prawicowej słowackiej organizacji paramilitarnej, więc nadal panuje zamieszanie co do jego przekonań politycznych.

Pan. Fico, który wyglądał dobrze i miał na sobie świeżą biało-niebieską koszulę we wzorzyste miejsce, powiedział, że jeśli wszystko pójdzie dobrze, pod koniec czerwca będzie mógł wrócić do pracy.

Zaapelował do „mediów antyrządowych” – zwłaszcza tych, których współwłaścicielami, jego zdaniem, są firmy powiązane z amerykańskim filantropem Georgem Sorosem, a także finansowane z zagranicy organizacje pozarządowe i opozycja – aby nie bagatelizowały przyczyn zamachu.

Jak stwierdził, od miesięcy ostrzegał, że prawdopodobieństwo ataku na urzędnika „jest bliskie pewności”.

Powiedział, że atak miał miejsce w atmosferze, w której opozycja wykorzystywała fakt, że kolektywny Zachód próbował narzucić „po prostu akceptowalną politykę zagraniczną”, zwłaszcza Ukrainie, i rozprawiał się z mniejszymi narodami, które próbowały wkroczyć na ich terytorium. swój suwerenny sposób.

Pan. Fico sprzeciwia się pomocy wojskowej dla Kijowa i twierdzi, że Władimir Putin został „fałszywie zdemonizowany” przez Zachód.

Stwierdził, że „brutalne lub pełne nienawiści ekscesy” opozycji wobec demokratycznie wybranego rządu spotkały się z milczeniem organizacji międzynarodowych po prostu dlatego, że poglądy opozycji są zgodne z zachodnią polityką wobec Ukrainy.

W takiej atmosferze doszło do zamachu – dodał.

„Powinienem być pełen gniewu, nienawiści i zemsty” – powiedział Fico.

„(Ale) chcę wyrazić wiarę, że cały ból, przez który przeszedłem i nadal przechodzę, posłuży czemuś dobremu”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *