Ustępujący prezydent Meksyku obiecuje kontynuować zmiany w konstytucji pomimo wahań na rynku | Techlewall

Ustępujący prezydent Meksyku obiecuje kontynuować zmiany w konstytucji pomimo wahań na rynku

MEKSYK (AP) – Ustępujący prezydent Meksyku obiecał w piątek kontynuowanie współpracy z j reform prawnych pomimo nerwowości wśród inwestorów oraz sugestie własnego, starannie wybranego następcy, że powinien działać powoli.

Prezydent Andrés Manuel López Obrador zapowiedział wprowadzenie 20 zmian w konstytucji po tym, jak jego partia Morena zdobyła w Kongresie większość dwóch trzecich głosów w niedzielnych wyborach, w tym zezwolenie wszystkim sędziom na kandydowanie w wyborach i zapisanie w konstytucji szeregu mandatów dotyczących świadczeń niefunduszowych.

To zapewniło niedzielne wybory Claudia Sheinbaum, kandydatka partii Morena Lópeza Obradora, będzie następnym prezydentem. Sheinbaum spędził większość tygodnia na rozmowach z międzynarodowymi organizacjami finansowymi i inwestorami, próbując uspokoić rynki po 10% spadku wartości peso.

W czwartek zasugerowała, że ​​reformy nie zostały jeszcze przesądzone i powinny zostać poddane dialogowi.

„To jeszcze nie zostało postanowione” – powiedział w czwartek Sheinbaum. „Moje stanowisko jest takie, że należy rozpocząć dialog i przeprowadzić debatę nad propozycją”.

Jednak w piątek López Obrador wyśmiał każdy sprzeciw wobec zmian. Nazwał krytyków reform „wzbudnikami nerwowości” i stwierdził, że wielki biznes martwi się utratą sędziów, którzy jego zdaniem ich chronią. Obecnie sędziowie są powoływani lub zatwierdzani przez ciała ustawodawcze.

„Są sędziowie, którzy są pracownikami dużych firm” – powiedział López Obrador na porannej konferencji prasowej. „Mają sędziów na swoich breloczkach do kluczy i dodają, że„ sprawiedliwość stoi ponad rynkami ”.

Analitycy twierdzą, że prezydent jest tym zły krajowe sądownictwo zablokowało kilka jego poprzednich reform ponieważ uznano je za niezgodne z konstytucją.

W piątek rynki nie wydawały się spokojne. Peso zamknęło się o 18,36 do 1 dolara, około 10% poniżej poziomu z tygodnia przed wyborami. Giełdy meksykańskie również zamknęły się w piątek o około 2,7%.

„Wszystko wskazuje na to, że zmienność na meksykańskich rynkach finansowych będzie się utrzymywać” – stwierdziła Gabriela Siller, dyrektor ds. badań w Banco Base z siedzibą w Nuevo Leon, zauważając, że Meksyk może doznać retorycznego siniaka w okresie poprzedzającym wybory prezydenckie w USA.

Jednak najbardziej niepokojące dla rynków jest to, że partia Morena Lópeza Obradora zdobyła w Kongresie większość dwóch trzecich, co umożliwiłoby im przyjęcie zmian w konstytucji, takich jak reforma sądownictwa, a także mandatów dla szeregu przyszłych parlamentarzystów. finansowane przez rząd programy świadczeń.

López Obrador zapowiedział w piątek, że będzie nadal forsować 20 poprawek do konstytucji, w tym jedną, która zniweczy obecny system indywidualnych kont emerytalnych w kraju i wyeliminuje większość niezależnych rządowych agencji nadzorczych i regulacyjnych.

W tym tygodniu Sheinbaum rozmawiał telefonicznie lub osobiście z urzędnikami Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i szefem firmy inwestycyjnej BlackRock po poniedziałkowym spadku peso i krótkotrwałym spadku na giełdzie.

Pozostaje jednak pytanie, jak duży wpływ będzie nadal wywierał López Obrador po objęciu urzędu przez Sheinbauma 1 października.

López Obrador powiedział wcześniej, że po opuszczeniu urzędu całkowicie wycofa się z polityki. Jednak w piątek powiedział, że będzie nadal rozmawiał przez telefon z Sheinbaum, jeśli ona zadzwoni, przysięgając, że „przez resztę życia będę korzystał z prawa do sprzeciwu”.

Wszelkie pytania dotyczące tego, jak bardzo Sheinbaum nadal jest oddana swojemu politycznemu mentorowi, Lópezowi Obradorowi, zostały w piątek wymazane, gdy w piątek w swoich mediach społecznościowych napisała, że ​​„ze wzruszenia napłynęły mi łzy”, gdy prezydent gratulował jej zwycięstwa.

Rynki są również zaniepokojone obecnym deficytem budżetowym Meksyku wynoszącym około 6% PKB oraz płatnościami na rzecz zadłużonego państwowego koncernu naftowego Pemex.

Meksyk również w dalszym ciągu zmaga się z utrzymującą się wysoką inflacją na poziomie prawie 5% pomimo wysokich krajowych stóp procentowych na poziomie 11%. Te wysokie rentowności rządowych papierów wartościowych również w ciągu ostatniego roku wzmacniały wartość peso meksykańskiego. Jednak dewaluacja taka jak ta w tym tygodniu prawdopodobnie pogorszy inflację.

López Obrador już wcześniej przechwalał się siłą peso i zmniejszenie liczby Meksykanów żyjących w ubóstwie (choć wzrosło skrajne ubóstwo). Eksperci twierdzą jednak, że dotychczasowa siła peso i wzrost ubóstwa wynikają częściowo z przekazów pieniężnych, czyli pieniędzy wysyłanych do domu przez migrantów pracujących za granicą, których wartość od 2019 r. wzrosła prawie dwukrotnie.

W piątek López Obrador przepowiedział, że w tym roku zobaczymy Meksyk rekordową kwotę 65 miliardów dolarów przekazów pieniężnych.

Wartość przekazów pieniężnych wzrosła z około 36 miliardów dolarów w 2019 r. do 63,3 miliardów dolarów w 2023 r. Według Banku Światowego przekazy pieniężne stanowiły 4,2% całego PKB Meksyku, a obecnie jest to liczba prawie na pewno wyższa.

W pierwszych czterech miesiącach 2024 r. przekazy pieniężne wzrosły o 8,3% w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r.

Rynki są również zdenerwowane bieżącymi kosztami wspierania Pemexu i kosztami dotacji, które muszą w dalszym ciągu napływać do państwowych projektów transportowych prezydenta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *