Węgiel znaleziony w galaktyce zaobserwowany 350 m lat po Wielkim Wybuchu | Astronomia | Techlewall

Węgiel znaleziony w galaktyce zaobserwowany 350 m lat po Wielkim Wybuchu |  Astronomia

Astronomowie odkryli węgiel w galaktyce obserwowanej zaledwie 350 m lat po Wielkim Wybuchu, a obserwacje te zwiększają prawdopodobieństwo, że warunki życia istniały niemal od zarania dziejów.

Obserwacje wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sugerują, że podczas eksplozji gwiazd pierwszej generacji w postaci supernowych uwolnione zostały ogromne ilości węgla. Wiadomo, że węgiel zapoczątkował pierwsze planety i jest budulcem życia, jakie znamy, ale wcześniej sądzono, że pojawił się znacznie później w historii kosmosu.

„To najwcześniejsze wykrycie pierwiastka cięższego od wodoru, jakie kiedykolwiek osiągnięto” – powiedział profesor Roberto Maiolino, astronom z Uniwersytetu w Cambridge i współautor wyników. „To ogromne odkrycie”.

„Odkrycie dużej ilości węgla w tak odległej galaktyce sugeruje, że życie mogło potencjalnie powstać bardzo wcześnie we wszechświecie, bardzo blisko kosmicznego świtu”.

Bardzo wczesny wszechświat składał się prawie wyłącznie z wodoru, helu i niewielkich ilości litu. Każdy inny pierwiastek – łącznie z tymi, które utworzyły Ziemię i ludzi – powstał w gwiazdach i został uwolniony podczas supernowych, kiedy gwiazdy eksplodują pod koniec swojego życia. Z każdą nową generacją gwiazd wszechświat wzbogacał się o coraz cięższe pierwiastki, aż w końcu uformowały się skaliste planety i życie stało się możliwe.

Węgiel jest podstawowym pierwiastkiem w tym procesie, ponieważ może skupiać się w ziarnach pyłu w wirującym dysku wokół gwiazd, ostatecznie opadając na najwcześniejsze planety. Wcześniej sądzono, że wzbogacanie w węgiel miało miejsce około 1 miliarda lat temu. lat po Wielkim Wybuchu.

Najnowsze badania datują najwcześniejszy ślad węgla na zaledwie 350 milionów lat, co sugeruje, że węgiel został uwolniony w dużych ilościach podczas supernowych pierwszej generacji gwiazd we wszechświecie. Nie zmienia to szacunków dotyczących tego, kiedy życie zaczęło się na Ziemi, czyli około 3,7 miliarda lat temu, ale sugeruje, że niektóre kryteria pojawienia się życia gdzie indziej we wszechświecie istniały znacznie wcześniej, niż oczekiwano.

„Pierwsze gwiazdy są świętym Graalem ewolucji chemicznej, ponieważ składają się wyłącznie z pierwiastków pierwotnych i zachowują się zupełnie inaczej niż gwiazdy współczesne” – powiedział dr. Francesco D’Eugenio, astrofizyk z Kavli Institute for Cosmology w Cambridge i główny autor odkryć. „Badając, jak i kiedy we wnętrzu gwiazd powstały pierwsze metale, możemy wyznaczyć ramy czasowe dla najwcześniejszych kroków na ścieżce, która doprowadziła do powstania życia”.

Piąta najbardziej odległa galaktyka, jaką kiedykolwiek zaobserwowano, jest mała i zwarta – około 100 000 razy mniejsza od Drogi Mlecznej. „Kiedy ją obserwujemy, jest to zaledwie zarodek galaktyki, ale może rozwinąć się w coś całkiem dużego, wielkości Drogi Mlecznej” – powiedział D’Eugenio. „Ale jak na tak młodą galaktykę jest ona dość masywna”.

Analiza widma światła galaktyki umożliwiła zdecydowane wykrycie węgla i wstępne wykrycie tlenu i neonu. „Od węgla do DNA to ogromna podróż, ale to pokazuje, że te kluczowe elementy w zasadzie już tam są” – powiedział Maiolino.

pomiń poprzednią kampanię newsletterową

Dr. Rafael Alves Batista, astrofizyk z Uniwersytetu Sorbonne w Paryżu, który nie był zaangażowany w najnowsze odkrycia, powiedział: „Wynik jest dużym krokiem naprzód i jest czymś, czego nie wiedzieliśmy wcześniej”.

Stwierdził jednak, że nie można ekstrapolować na podstawie wykrycia węgla prawdopodobieństwa pojawienia się życia. „To nie jest skok, na który bym się zdecydował” – powiedział. „Większość tych (wczesnych) gwiazd jest zbyt masywna, więc umierają zbyt szybko. Nawet jeśli istnieją planety, nie jestem zbyt optymistyczny, czy będą na nich warunki do życia. Wyniki są bardzo interesujące, ale nie uważam, że wystarczą do ustalenia czegokolwiek.”

Wyniki mają zostać opublikowane w czasopiśmie Astronomy & Astrophysics.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *