Wiadomość z ostatniej chwili: Barona medialnego Ramoji Rao już nie ma | Techlewall

Wiadomość z ostatniej chwili: Barona medialnego Ramoji Rao już nie ma

Nie ma już Cherukuri Ramoji Rao, prezesa Ramoji Group i laureata nagrody Padma Vibhushan. Wydał ostatnie tchnienie w prywatnym szpitalu w Nanakramguda w Hyderabad we wczesnych godzinach porannych w sobotę po długotrwałej chorobie.

Miał 87 lat. Pozostawił po sobie żonę Ramę Devi i syna Ch Kirana. Jego młodszy syn Ch Suman zmarł na raka w dniu 7 września 2012 r.

Według członków rodziny Ramoji Rao od długiego czasu cierpiał na przewlekłą chorobę i komplikacje zdrowotne związane z wiekiem.

Został przyjęty do szpitali Star Hospitals of Nanakramguda w Hyderabad 5 czerwca po południu z powodu problemów z oddychaniem i wysokiego ciśnienia krwi.

Czytaj więcej!

Był podłączony do respiratora, a jego stan był krytyczny. Około 4:50 wydał ostatnie tchnienie.

Jego ciało zostaje zabrane do jego rezydencji w Ramoji Film City na obrzeżach Hyderabad, aby umożliwić członkom rodziny, osobom i VIP-om złożenie hołdu.

Ramoji Rao urodził się 16 listopada 1936 r. w rodzinie rolników Cherukuri Venkata Subamma i Cherukuri Venkata Subbaiah we wsi Pedaparupudi w dystrykcie Krishna w stanie Andhra Pradesh. Studiował literaturę telugu i pozostawał pod wpływem ideologii lewicowej.

Odważył się zająć się produkcją dżemów. Mówi się, że jeździł na rowerze od drzwi do drzwi, aby sprzedawać pikle, które wkrótce zostały odebrane. Później zajął się biznesem funduszy chit i nie oglądał się później za siebie.

W ciągu kilku lat Ramoji Rao założył ogromne imperium biznesowe, w skład którego wchodziły Margadarsi Chit Funds, dziennik Eenadu Telugu, sieć kanałów telewizyjnych ETV, firma zajmująca się produkcją filmową Usha Kiran Movies i największa na świecie wytwórnia filmowa – Ramoji Film City (RFC).

Jest także właścicielem hoteli Dolphin, salonów wystawowych Kalanjali Saree, dystrybutorów Priya Foods i Mayuri Film.

Gazeta Eenadu telugu, założona przez Ramoji Rao w 1974 roku, była rewolucją w branży medialnej w całym kraju. Dzięki niezłomnym miłośnikom literatury telugu, takim jak Rambhatla Krishna Murthy, Chalasani Prasad i ABK Prasad, Eenadu wyznaczył nowy trend w czytaniu gazet telugu i pozostawił niezatarty ślad w historii telugu.

Chociaż Ramoji Rao spotkał się z krytyką ze strony różnych grup społecznych za opowiedzenie się po stronie telugu Desam Party, założonej przez NT Rama Rao w 1982 r., nie zrezygnował ze swojej współpracy z partią, która trwa do dziś.

Odegrał kluczową rolę w dojściu TDP do władzy w ciągu dziewięciu miesięcy od jej powstania. Najwyraźniej gazeta odegrała także swoją rolę w wyborze kilku kandydatów TDP.

Filmy Rao pod szyldem Usha Kiran Movies zdobyły kilka nagród stanowych i krajowych. W 2016 r. został uhonorowany Padma Vibhushan, drugim co do wielkości odznaczeniem cywilnym w kraju, za zasługi w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i edukacji.

W swojej długiej karierze musiał stawić czoła kilku zarzutom, w tym wtargnięciu setek akrów biednych rolników na rzecz Ramoji Film City i nieprawidłowościom w zbieraniu depozytów za pośrednictwem grupy Margadarsi.

W pewnym momencie rząd YS Jagana Mohana Reddy’ego również podjął w zeszłym roku próbę aresztowania go w sprawie Margadarsiego, jednak udało mu się tego uniknąć, zwracając się do sądów.

Mimo to jego podróż jest inspiracją dla milionów ludzi w całym kraju. Ramoji Film City do dziś uznawane jest za najlepszy zakład produkcji filmowej, będący źródłem utrzymania wielu pracowników.

Założył także szkołę publiczną Rama Devi w imieniu swojej żony w pobliżu Ramoji Film City, która jest bardzo popularna w edukacji ICSC.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *