William Anders, astronauta Apollo 8, który zrobił zdjęcie wschodu Ziemi, zginął w katastrofie lotniczej | Techlewall

William Anders, astronauta Apollo 8, który zrobił zdjęcie wschodu Ziemi, zginął w katastrofie lotniczej

SEATTLE (AP) – William Anders, pierwszy Apollo 8 Astronauta, który w 1968 r. wykonał kultowe zdjęcie „Earthrise” przedstawiające planetę jako cienisty niebieski marmur z kosmosu, zginął w piątek, gdy samolot, którym sam pilotował, rozbił się w wodzie u wybrzeży wysp San Juan w stanie Waszyngton. Miał 90 lat.

Jego syn, emerytowany podpułkownik sił powietrznych Greg Anders, potwierdził śmierć agencji Associated Press.

„Rodzina jest zdruzgotana” – powiedział. „Był fantastycznym pilotem i będzie nam go strasznie brakować”.

William Anders, emerytowany generał dywizji, powiedział, że zdjęcie było jego najważniejszym wkładem w program kosmiczny, obok upewnienia się, że moduł dowodzenia i moduł serwisowy Apollo 8 działają.

To zdjęcie, pierwsze kolorowe zdjęcie Ziemi wykonane z kosmosu, jest jednym z najważniejszych zdjęć we współczesnej historii ze względu na sposób, w jaki zmieniło sposób, w jaki ludzie postrzegali planetę. Przypisuje się temu zdjęciu zapoczątkowanie globalnego ruchu ekologicznego, który miał pokazać, jak krucha i odizolowana Ziemia pojawiła się z kosmosu.

Administrator NASA i były senator Bill Nelson powiedział, że Donald uosabiał wnioski i cel eksploracji.

„Udał się do progu Księżyca i pomógł nam wszystkim zobaczyć coś innego: siebie” – napisał Nelson na platformie społecznościowej X.

Anders zrobił zdjęcie podczas czwartego orbity załogi wokół Księżyca i gorączkowo przeszedł z filmu czarno-białego na kolorowy.

„O mój Boże, spójrz na to zdjęcie!” Anders powiedział. „Zbliża się Ziemia. Wow, jakie piękne!”

To Misja Apollo 8 w grudniu 1968 r. był pierwszym załogowym lotem kosmicznym, który opuścił niską orbitę okołoziemską i udał się na Księżyc i z powrotem. Była to najodważniejsza i być może najniebezpieczniejsza jak dotąd podróż NASA, która przygotowała grunt pod lądowanie Apollo na Księżycu siedem miesięcy później.

„Bill Anders na zawsze zmienił nasze spojrzenie na naszą planetę i na nas samych dzięki swojemu słynnemu zdjęciu wschodu Ziemi na statku Apollo 8” – napisał w programie X senator z Arizony Mark Kelly, który jest także emerytowanym astronautą NASA. „Zainspirował mnie oraz pokolenia astronautów i odkrywców. Moje myśli kierują się do jego rodziny i przyjaciół.”

Około godziny 11:40 nadeszły zgłoszenie, że starszy model samolotu uderzył w wodę i zatonął w pobliżu północnego krańca wyspy Jones – powiedział szeryf hrabstwa San Juan Eric Peter. Greg Anders potwierdził KING-TV, że ciało jego ojca znaleziono w piątkowe popołudnie.

Według Federalnego Stowarzyszenia Lotniczego na pokładzie samolotu Beech A45 znajdował się wówczas tylko pilot.

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportu i FAA prowadzą dochodzenie w sprawie wypadku.

William Anders powiedział w 1997 r Historia mówiona NASA w wywiadzie, że nie uważa misji Apollo 8 za pozbawioną ryzyka, ale istnieją ważne powody narodowe, patriotyczne i odkrywcze, aby ją kontynuować. Oszacował, że ryzyko, że załoga nie dotrze z powrotem, istnieje w przybliżeniu jeden do trzech, i taka sama szansa, że ​​misja zakończy się sukcesem, i taka sama szansa, że ​​misja w ogóle się nie rozpocznie. Powiedział, że podejrzewa, że ​​Krzysztof Kolumb płynął z gorszymi szansami.

Opowiedział, jak Ziemia wyglądała krucho i pozornie fizycznie nieistotna, a mimo to była domem.

„Byliśmy odwróceni do góry nogami, tak naprawdę nie widzieliśmy Ziemi ani Słońca, a kiedy się przewróciliśmy, okrążyliśmy i zobaczyliśmy pierwszy wschód Ziemi” – powiedział. „To było zdecydowanie najbardziej imponujące. Widok tej bardzo delikatnej, kolorowej kuli, która dla mnie wyglądała jak ozdoba na choinkę, wznoszącej się nad tym bardzo surowym, brzydkim księżycowym krajobrazem, był prawdziwym kontrastem”.

Anders powiedział z perspektywy czasu, że żałował, że nie zrobił więcej zdjęć, ale dowódca misji Frank Borman martwił się, czy wszyscy są wypoczęci, i zmusił Andersa i pilota modułu dowodzenia Jamesa A. Lovella Jr. spać, „co prawdopodobnie miało sens”.

Służył jako załoga rezerwowa w Apollo 11 i Gemini XI w 1966 roku, ale podczas misji Apollo 8 poleciał w kosmos tylko raz.

Anders urodził się 17 października 1933 roku w Hongkongu. W tym czasie jego ojciec był porucznikiem marynarki na pokładzie USS Panay, amerykańskiej kanonierki na rzece Jangcy w Chinach.

Anders i jego żona Valerie założyli Heritage Flight Museum w stanie Waszyngton w 1996 r. Obecnie muzeum mieści się na regionalnym lotnisku w Burlington i posiada 15 samolotów, kilka zabytkowych pojazdów wojskowych, bibliotekę i wiele artefaktów podarowanych przez weteranów – wynika z danych muzeum. strona internetowa. W prowadzeniu firmy pomagało mu dwóch synów.

Jak wynika z biografii znajdującej się na stronie internetowej muzeum, w 1993 roku para przeniosła się na wyspę Orcas w archipelagu San Juan i założyła drugi dom w rodzinnym mieście San Diego. Mieli sześcioro dzieci i 13 wnucząt. Ich obecny dom w Waszyngtonie znajdował się w Anacortes.

Anders ukończył marynarkę wojenną w 1955 roku i służył jako pilot myśliwca w Siłach Powietrznych.

Później służył w Komisji Energii Atomowej, jako amerykański przewodniczący wspólnego programu wymiany technologii między USA i ZSRR w zakresie rozszczepienia jądrowego i energii termojądrowej, a także jako ambasador w Norwegii. Jak twierdzi, później pracował dla General Electric i General Dynamics Biografia NASA.

___

Współpracująca pisarka prasowa Lisa Baumann przyczyniła się do powstania tego raportu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *