Wojsko twierdzi, że tymczasowe amerykańskie molo dla pomocy krytycznej ponownie przyłączono do plaży w Gazie | Techlewall

Dostawy amerykańskiej pomocy do Gazy drogą morską zostały zawieszone po uszkodzeniu tymczasowego molo

W piątek do plaży w Strefie Gazy przymocowano tymczasowe amerykańskie molo, prawie dwa tygodnie po tym, jak morze uszkodziło je i wymusiło zawieszenie dostaw kluczowej pomocy dla głodujących Palestyńczyków.

Zastępca adm. Brad Cooper, zastępca dowódcy Centralnego Dowództwa Stanów Zjednoczonych, powiedział reporterom, że pomoc powinna zostać dostarczona „w nadchodzących dniach”, choć nie określił, kiedy.

Powiedział, że inżynierowie izraelskiej armii zakotwiczyli molo do plaży, dodał, dodając, że w Strefie Gazy nie ma żadnego personelu wojskowego USA.

System stałego molo i pływającego doku ogłoszony przez prezydenta Joe Bidena podczas jego orędzia o stanie Unii na początku marca stanowi część prowizorycznych wysiłków mających na celu zapobieżenie możliwej głodu w Gazie, gdzie izraelska ofensywa wojskowa zamknęła wiele przejść granicznych. co jest niezbędne do zaopatrzenia w żywność, paliwo i inną pomoc.

Stałe molo działało przez tydzień, zanim 25 maja silne wiatry i pełne morze w wyniku burzy zniszczyły dużą część grobli.

Zdjęcia satelitarne molo Trident u wybrzeży Gazy z 26, 28 i 29 maja.Maksar

Cztery działające tam statki wojskowe osiadły na mieliźnie, raniąc trzech członków służby. Cooper powiedział, że jedna osoba została ewakuowana do Brooke Army Medical Center w Teksasie, a jej stan jest krytyczny.

Cooper powiedział, że w okresie funkcjonowania systemu dostarczono około 2 miliony funtów pomocy, co stanowi około 30% całej pomocy dostarczonej do Gazy w tym okresie.

Zapasy przenoszono z pływającego doku na morzu na stałe molo, a następnie pomoc przewożono ciężarówkami do magazynów w enklawie. Część pomocy nie dotarła jednak do zamierzonych miejsc przeznaczenia, ponieważ cywile desperacko potrzebujący żywności wtargnęli do ciężarówek i splądrowali je w poszukiwaniu ładunku.

Operacje na ponownie połączonym molo wkrótce zostaną zwiększone, a celem będzie przenoszenie przez molo do Gazy co drugi dzień 1 miliona funtów żywności i innych zapasów, powiedział Cooper.

Dodał, że gdy amerykański system doków i pirsów zostanie ponownie uruchomiony, w operacji weźmie udział 15 różnych statków różnej wielkości, dostarczających żywność, schronienie i opiekę medyczną.

Cięcia pomocy również zostaną wznowione w nadchodzących dniach, powiedział Cooper, dodając, że zostały wstrzymane ze względu na izraelskie operacje wojskowe w północnej Strefie Gazy. Były one krytykowane jako drogie i nieskuteczne, zwłaszcza w porównaniu z dostarczaniem ich przez przejścia lądowe kontrolowane przez Egipt i Izrael.

Ogłoszenie o ponownym przymocowaniu mola nastąpiło trzy dni po tym, jak niezależna grupa ekspertów z Sieci Systemów Wczesnego Ostrzegania o Głodzie stwierdziła, że ​​możliwe jest, że w północnej Strefie Gazy już trwa głód.

„Jest to możliwe, jeśli nie prawdopodobne” – stwierdziła grupa, choć dodała, że ​​wojna, która trwa już ósmy miesiąc, oraz ograniczenia w dostępie pomocy humanitarnej utrudniły gromadzenie danych potwierdzających tę tezę.

W środę palestyńska dziewczynka patrzy, jak inni sprawdzają szkołę prowadzoną przez agencję ONZ ds. uchodźców w Nuseirat w środkowej Gazie po tym, jak według lokalnych urzędników ds. zdrowia została ona uderzona w wyniku nocnego izraelskiego nalotu, w wyniku którego zginęło dziesiątki osób.Bashar Taleb / AFP – Getty Images

Aby obszar można było uznać za dotknięty głodem, muszą wydarzyć się trzy rzeczy: 20% gospodarstw domowych odczuwa skrajny niedobór żywności lub w zasadzie umiera z głodu; co najmniej 30% dzieci cierpi na ostre niedożywienie lub wyniszczenie, co oznacza, że ​​są zbyt szczupłe w stosunku do swojego wzrostu; a dwoje dorosłych lub czworo dzieci na każde 10 000 osób umiera codziennie z głodu i jego powikłań.

Agencje pomocowe wielokrotnie wyrażały obawy dotyczące śmiertelnej śmierci głodowej, a w zeszłym miesiącu Cindy McCain, szefowa Światowego Programu Żywnościowego ONZ, powiedziała „Meet the Press” stacji NBC, że w północnej części Gazy panował „pełny głód”. Jednak eksperci agencji stwierdzili później, że wyrażała osobistą opinię.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *