Wybory europejskie: Giorgia Meloni staje się osobista po głosowaniu we Włoszech | Techlewall

Wybory europejskie: Giorgia Meloni staje się osobista po głosowaniu we Włoszech

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

podpis, Od objęcia stanowiska premiera w 2022 r. ratingi Giorgia Meloni są stabilne

  • Autor, Laura Gozzi
  • rola, BBC News, Rzym

Włosi rozpoczną głosowanie w sobotnie popołudnie, trzeci z czterech dni wyborów europejskich, podczas których obywatele w 27 krajach wybiorą członków przyszłego Parlamentu Europejskiego.

Premier Giorgia Meloni ma nadzieję, że wynik wzmocni jej kontrolę nad włoską polityką. Namawiała nawet wyborców, aby „po prostu wpisali Giorgia” na karcie do głosowania.

Większość krajów UE głosuje w niedzielę, po kilku burzliwych tygodniach, podczas których dwóch europejskich przywódców i kilku innych polityków padło ofiarą fizycznych ataków.

Przywódcy w całej Europie zjednoczyli się w szoku po ostatnim ataku, który odbył się podczas wyborów, w których wzięło udział potencjalnie 373 miliony europejskich wyborców.

W zeszłym miesiącu słowacki premier Robert Fico przeżył zamach na swoje życie i dopiero niedawno pozwolono mu opuścić szpital. Dotknęło to także kilku niemieckich polityków.

Wybory te nie powinny mieć żadnego wpływu na politykę krajową, ale rzeczywistość jest zupełnie inna, szczególnie we Włoszech.

Meloni, która stoi na czele skrajnie prawicowych Braci Włoch (FdI), została mianowana premierem w 2022 r. i podjęła rzadki krok, polegając na umieszczeniu swojego nazwiska na pierwszym miejscu w głosowaniu swojej partii, choć nie ma zamiaru zajmować mandatu w Europa – Parlament.

Giorgia Meloni cieszy się stabilnymi sondażami, odkąd została premierem w 2022 r., na co wpływa rozdrobniona centrolewicowa opozycja i stopniowy upadek jej młodszego partnera koalicyjnego, niegdyś potężnej populistycznej Ligi Matteo Salviniego, której wyborcy są odciągani od władzy. cecha FdI.

Próbując odwrócić losy wydarzeń, Salvini przesunął retorykę swojej partii jeszcze bardziej na prawo.

Plakaty wyborcze Ligi – potępiające wszelkiego rodzaju inicjatywy wspierane przez UE, od samochodów elektrycznych po zakręcane nakrętki na plastikowych butelkach – wzbudziły pewne kpiny, ale także wzbudziły wiele uwagi.

Źródło obrazu, Antonio Masiello/Getty Images

podpis, Retoryce Matteo Salviniego odpowiada jego główny kandydat, generał armii Roberto Vannacci

Główny kandydat Salviniego, Roberto Vannacci, odniósł ten sam skutek. Generał armii został zwolniony po tym, jak samodzielnie opublikował książkę, w której wyraził homofobiczne i rasistowskie poglądy. Odkąd został kandydatem do ligi, podwoił je.

Nie ma dnia, w którym przesłania Roberto Vannacciego nie byłyby wspierane przez media. Może to przełożyć się na liczbę głosów dla Ligi, ale jeśli tak się nie stanie, pan Salvini może mieć kłopoty, którego przywództwo zaczyna być kwestionowane.

Tej samej analizie zostaną poddane wyniki lewicowej Partii Demokratycznej (PD), której liderka Elly Schlein będzie miała nadzieję, jeśli ma pozostać na stanowisku, dorównać 19% głosów uzyskanych w wyborach w 2019 roku.

Dalej na lewo oczy wszystkich będą zwrócone na Ilarię Salis – samozwańczą działaczkę antyfaszystowską, która od 2023 r. przetrzymywana jest na Węgrzech pod zarzutem udziału w pobiciu trzech skrajnie prawicowych bojowników i przynależności do stowarzyszenia przestępczego. Obecnie pracuje na platformie Venstre/Grøns.

Włosi będą mogli oddawać głosy do późnych godzin wieczornych w niedzielę, kiedy w innych częściach Europy zakończą się już wybory.

Holandia głosowała w czwartek, a holenderski sondaż wyjściowy wskazywał na zacięty wyścig między lewicowo-zielonym sojuszem, niewiele przed antyislamską Partią Wolności populisty Geerta Wildersa. Szacunkowa frekwencja na poziomie 47% była najwyższa od 1989 r., co zaprzecza wszelkim sugestiom, że wyborcy mieli dość polityki.

W piątek wyborcy z Irlandii i Czech udali się do urn.

Słowacja, Łotwa i Malta również głosują w sobotę, natomiast Czesi głosują innego dnia.

Kilka czeskich partii z różnych grup politycznych w Parlamencie Europejskim utworzyło wspólną listę kandydatów w ramach „kordonu sanitarnego”, aby przeciwstawić się populistom z partii ANO byłego premiera Andreja Babisa.

Niemcy znalazły się w gronie krajów UE głosujących w niedzielę, a najnowsze sondaże sugerują, że centroprawicowa CDU/CSU może wyprzedzić Partię Socjaldemokratyczną kanclerza Olafa Scholza.

Jego partia walczy o drugie miejsce z koalicjantami Zieloni i skrajnie prawicową partią opozycyjną Alternatywa dla Niemiec (AfD). AfD była ostatnio uwikłana w szereg skandali związanych z zagraniczną ingerencją, szpiegostwem i oskarżeniami o nazizm.

We Francji, która ma drugą po Niemczech liczbę deputowanych do parlamentu, Partia Renesansu prezydenta Emmanuela Macrona również walczy o drugie miejsce z odradzającą się Partią Socjalistyczną pod przewodnictwem głównego pretendenta Raphaëla Glucksmanna.

Obie partie podążają śladem Zgromadzenia Narodowego Marine Le Pen (RN), które sondaże niezmiennie przekracza 30%.

Macron wezwał do dużej frekwencji w wywiadzie telewizyjnym przedostatnim dniu kampanii, ostrzegając, że „Europa nigdy nie była tak zagrożona” przez wzrost prawicy.

Inni przywódcy przyjęli równie pilny ton przed referendum w sprawie UE.

Węgierski Viktor Orban – który był najgłośniejszym przeciwnikiem pomocy UE dla Ukrainy – ostrzegł, że Europa osiąga punkt bez odwrotu, jeśli chodzi o zapobieganie rozprzestrzenieniu się konfliktu poza granice Ukrainy, i ostro skrytykował to, co nazwał unijną „psychozą wojenną”. .

Lokale wyborcze we Włoszech zostaną zamknięte jako ostatnie o godz 23:00 (21:00 GMT) w niedzielę.

Wkrótce zostanie opublikowana projekcja łącząca pierwsze wstępne wyniki z niektórych krajów UE z szacunkami dla pozostałych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *