Zadławiłem się dymem sąsiada. Ale jej czynsz jest ustabilizowany. Co mogę zrobić? | Techlewall

Zadławiłem się dymem sąsiada.  Ale jej czynsz jest ustabilizowany.  Co mogę zrobić?

P: Jestem udziałowcem dużej spółdzielni w Queens. Umowa najmu zabrania przenoszenia zapachów z jednego mieszkania do drugiego, ale nie zawiera zakazu palenia. Mój starszy sąsiad poniżej mieszka w mieszkaniu ze stabilnym czynszem i nie może już wychodzić na zewnątrz, żeby palić. Moja sypialnia śmierdzi jej popielniczką, a ja śpię na sofie. Zarząd spółdzielni wysyłał jej wypowiedzenia za wypowiedzeniami przez cztery lata, a niedawno ugodził się z nią, grożąc wszczęciem postępowania eksmisyjnego. Uzgodnili, że właścicielka jej mieszkania zainstaluje komercyjną maszynę do tłumienia dymu, ale minęło 10 tygodni bez instalacji. Co mam teraz zrobić?

JEDEN: Musisz być w stanie żyć bez biernego palenia, zgodnie z opisem w umowie najmu. Spółdzielnia podjęła jednak wysiłek, aby stłumić dym, a Twój sąsiad ma ochronę przed eksmisją jako najemca ze stabilnym czynszem – jedno i drugie zmniejsza Twoje szanse na sukces w sądzie mieszkaniowym.

„Nikt nie ma prawa wpuszczać dymu do Twojego mieszkania, ale jeśli jest to najemca ze stabilnym czynszem, trudniej jest zająć się tą sprawą” – mówi Lisa A. Smith, partnerka zajmująca się nieruchomościami w Smith, Gambrell & Russell, LLP na Manhattanie.


Spółdzielnię można pozwać do sądu, ale jest ona objęta rękojmią zasada oceny biznesu, która chroni działania zarządu spółdzielni podejmowane w dobrej wierze, utrudniające dochodzenie roszczeń prawnych. Ostatecznie za usunięcie nieprzyjemnego zapachu odpowiada właściciel mieszkania.

Nawet jeśli w Twoim budynku obowiązuje zakaz palenia, prawdopodobnie nie poprawiłoby to Twojej sytuacji, gdyby została ona przyjęta po wprowadzeniu się Twojego sąsiada. Najemcy ze stabilnym czynszem zazwyczaj cieszą się przywilejami, jakie mieli w momencie przybycia do budynku.

Możesz poprosić zarząd spółdzielni o wynajęcie firmy, która przeprowadzi badania dymu, które określą, jak i gdzie dym przedostaje się do Twojego mieszkania. Spółdzielnia powinna także uzyskać dostęp do mieszkania sąsiada w celu wykonania tego testu i dokonania niezbędnych napraw.

Nie wywieraj presji na zarząd budynku, aby wymusił instalację sprzętu tłumiącego dym, powiedział Adam Leitman Bailey, prawnik zajmujący się nieruchomościami na Manhattanie, który zajmował się sprawami związanymi z zapachem dymu. „Ta maszyna nigdy nie rozwiązała żadnej sprawy” – stwierdził ze swojego doświadczenia.

Kolejnym potencjalnym rozwiązaniem, nawet zimą, jest nakłonienie sąsiadki do otwarcia okna, gdy pali. „Zwykle jest to problem występujący od listopada do końca kwietnia” – powiedział Mr. Bailey’a.

Zarejestruj się tutaj, aby otrzymywać cotygodniowe aktualizacje e-mailowe dotyczące aktualności z rynku nieruchomości mieszkaniowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *