Chiny wyślą ambitną misję na drugą stronę Księżyca w związku z obawami NASA dotyczącymi „wyścigu kosmicznego” | Chiny | Techlewall

Chiny wyślą ambitną misję na drugą stronę Księżyca w związku z obawami NASA dotyczącymi „wyścigu kosmicznego” |  Chiny

W piątek Chiny podejmą kolejną misję na niewidoczną stronę Księżyca, pierwszą z trzech zaplanowanych na nadchodzące lata w ramach celu kraju, jakim jest wylądowanie człowieka na powierzchni Księżyca do 2030 r.

Wystrzelenie bezzałogowego Chang’e-6 spodziewać się gdzieś pomiędzy 8:30 GMT i 11:00 GMT, a misja – jeśli się powiedzie – w dużym stopniu przyczyni się do wzmocnienia ambicji Chin, aby wysłać człowieka na Księżyc do 2030 r.

Jednak misja wzbudziła także obawy największego rywala Chin, Stanów Zjednoczonych, w związku z geopolitycznymi zamiarami Pekinu w obliczu, jak to określił szef NASA, nowego „wyścigu kosmicznego”.

Od czasu pierwszej misji Chang’e w 2007 r., nazwanej na cześć mitycznej chińskiej bogini księżyca, Chiny poczyniły postępy w eksploracji Księżyca, zmniejszając lukę technologiczną w stosunku do Stanów Zjednoczonych i Rosji.

Ponieważ Chang’e-6 nie ma bezpośredniego kontaktu z Ziemią, musi polegać na nowo wystrzelonym satelicie przekaźnikowym, aby okrążyć Księżyc podczas swojej 53-dniowej misji, obejmującej nigdy wcześniej nie podejmowaną próbę wzniesienia się z „ukrytej” strony Księżyca na jego podróż powrotna do domu.

Ten sam satelita przekaźnikowy będzie wspierać bezzałogowe misje Chang’e-7 i 8 odpowiednio w 2026 i 2028 r., kiedy Chiny rozpoczną eksplorację bieguna południowego w poszukiwaniu wody i budowę podstawowej placówki wraz z Rosją, próbując osiągnąć cel Pekinu, jakim jest wysłanie astronautów na pokład Księżyc w 2030 roku.

Sonda księżycowa Chang’e-6 i rakieta nośna Long March-5 Y8. Zdjęcie: Xinhua/REX/Shutterstock

W ramach swojej misji Chang’e-6 podejmie próbę pobrania próbek z basenu Aitken Basin na biegunie południowym, największego i najstarszego krateru uderzeniowego na Księżycu, znajdującego się po stronie trwale odwróconej od Ziemi. Eksperci twierdzą, że próbki mogą odpowiedzieć na pytania dotyczące znaczącego okresu aktywności Układu Słonecznego miliardy lat temu.

Jeśli misja zakończy się sukcesem, oczekuje się, że Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna (CNSA) udostępni próbki na arenie międzynarodowej, tak jak to miało miejsce w przypadku skał księżycowych zebranych podczas 5. misji Chang’e – pierwszej zebranej od czasu amerykańskiej misji Apollo.

Ta misja przeprowadzona w 2020 r. po raz pierwszy potwierdziła, że ​​Chiny mogą bezpiecznie sprowadzić na Ziemię bezzałogowy statek kosmiczny z powierzchni Księżyca.

Chiński program kosmiczny ma kluczowe znaczenie dla ogólnej strategii krajowej rządu i jest powszechnie obchodzony w kraju jako demonstracja postępu technologicznego kraju.

Plany polarne Pekinu zaniepokoiły NASA, której administrator Bill Nelson wielokrotnie ostrzegał, że Chiny będą rościć sobie prawo do wszelkich zasobów wodnych. Pekin twierdzi, że pozostaje zaangażowany we współpracę ze wszystkimi narodami na rzecz budowania „wspólnej” przyszłości.

Nelson ostrzegł również, że Chiny muszą wzmocnić swoje zdolności kosmiczne, wykorzystując programy cywilne do maskowania celów wojskowych, i przestrzegł, że Waszyngton musi zachować czujność.

Reuters wniósł swój wkład w powstanie tego raportu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *