Jak „tygrysie paski” na księżycu Saturna, Enceladusie, wskazują na możliwość zamieszkania: badania | Techlewall

Jak „tygrysie paski” na księżycu Saturna, Enceladusie, wskazują na możliwość zamieszkania: badania

Naukowcy porównali ruch smug księżyca z uskokiem San Andreas.

W wyścigu o zrozumienie potencjalnych możliwości zamieszkiwania lodowego i aktywnego księżyca Saturna, Enceladusa, naukowcy mogą uzyskać nową wiedzę na temat charakterystycznych smug i erupcji Księżyca.

Enceladus kryje w sobie globalny ocean podpowierzchniowy o głębokości ponad 50 mil, z którego okresowo wyrzucane są strumienie kryształków lodu i pióropusze gazu nad biegunem południowym, co po raz pierwszy odkryto Sonda Cassini należąca do NASA w 2005.

Podczas 13-letniej misji badania Saturna i jego 146 księżyców sonda Cassini była w stanie przechwycić materię wyrzuconą w przestrzeń kosmiczną przez dżety Enceladusa.

Enceladus, nazwany na cześć olbrzyma z mitologii greckiej, jest szóstym co do wielkości z wielu księżyców Saturna i ma średnicę około 500 mil, według NASA.

Przez prawie 20 lat naukowcy badali skład chemiczny dżetów Enceladusa Egzamin w czerwcu 2023 rnaukowcy ustalili, że smugi słonej, zamarzniętej cieczy i gazu zawierają najważniejsze składniki potrzebne do podtrzymania życia: węgiel, wodór, azot, tlen, siarkę i fosfor.

W poniedziałek zespół badaczy z Kalifornijskiego Instytutu Technologii (Caltech) i Jet Propulsion Laboratory NASA ogłosił w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Eneceladus” kolejny element układanki Enceladusa. Natura.

Naukowcy odkryli, że wybuchy Enceladusa, różniące się jasnością, mają swoje źródło w czterech różnych pęknięciach na powierzchni ciała niebieskiego, zwanych „tygrysimi paskami”.

W badaniu prowadzonym przez Alexandra Berne’a, doktoranta w Caltech, przeanalizowano jasność dżetów Enceladusa i ustalono, że są one zsynchronizowane z jego hipotezą, czyli przesuwaniem się na boki księżycowych tygrysich pasków.

Badanie sugeruje, że tygrysie paski na Enceladusie otwierają się inaczej, niż dotychczas sądzono, i mówiąc prościej, Berne porównał ruch tygrysich pasów na Enceladusie do ruchu linii uskoku San Andreas w Kalifornii.

„W naszym badaniu sugerujemy, że poślizg lub ruch na boki, podobny do tego, co dzieje się na uskoku San Andreas podczas trzęsienia ziemi, może regulować strumienie Enceladusa” – Berne powiedział ABC News i dodał, że pływy w oceanie Enceladusa napędzają ruch tygrysich pasków.

„Aby wyjaśnić związek między uderzeniami a aktywnością strumienia ruchu, mamy te małe zakręty i uskoki na biegunie południowym, które okresowo otwierają się i zamykają w odpowiedzi na pływy, umożliwiając materiałowi przedostawanie się przez powłokę Enceladusa i wyrzucanie go w przestrzeń kosmiczną”. powiedział Berne.

W jaki więc sposób te nowo odkryte informacje pomagają w badaniach jednego z najbardziej fascynujących ciał niebieskich w naszym Układzie Słonecznym?

Berne wyjaśnił, że zrozumienie historii transportu bogatych w minerały wyrzutów Enceladusa ma kluczowe znaczenie w zrozumieniu potencjalnych możliwości zamieszkania Księżyca.

„Istnieje duże zainteresowanie powrotem na Enceladusa i pobraniem próbek tego materiału w celu wykrycia życia” – powiedział Berne.

„Aby zrozumieć, co staramy się uchwycić, musimy poznać historię transportu tego materiału” – kontynuował Berne, dodając: „To badanie zapewnia ramy dla zrozumienia historii transportu”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *